espanaKoho jiného se zeptat na Španělsko a tamější obyvatele, než člověka nejvíce zasvěceného. Lektorka naší jazykové školy Silvie má mnohaleté zkušenosti ze života ve Španělsku. Tato země ji natolik nadchla, že dodnes žije v ČR a každé léto tráví ve Španělsku jako průvodkyně pro cestovní kancelář.

 

Silvi, jak jsi se ke španělštině dostala?

Maturovala jsem v roce 1989 a naskytla se možnost studovat nové obory. Mezi nimi i španělštinu.

Jak dlouho se španělštinu učíš?

Již od roku 1989. Nejdříve jsem ji studovala na Univerzitě Palackého v Olomouci a pak následoval sedmnáctiletý pobyt ve Španělsku.

Co tě do Španělska přivedlo?

Nevím, asi osud.

Jak dlouho jsi ve Španělsku trvale žila?

17 let nepřetržitě a předtím asi 4 roky v létě. Také jsem již během studií měla stipendijní pobyty v Barceloně a Madridu.

Jaká byla tvoje znalost španělštiny, když jsi do Španělska přijela?

Zpočátku jen základní. Do Španělska jsem jela hned první roku studia, jinak by nebylo možné se jazyk tak rychle naučit. Kdo odjel po prvním ročníku na léto do Španělska, mohl studia dále zvládnout.

Jací jsou podle tebe Španělé?

Španělé jsou velice přátelští, temperamentní a otevřenější než Češi. Řekla bych, že i upřímnější a ohleduplnější než my, ale taky i hlučnější a někdy příliš emotivní.

Které španělské svátky tě ovlivnily nebo zaujaly?

Španělé jsou mistři svátků. Určitě místní svátky Fiestas Mayores, els Castells v Katalánsku, San Fermin v Pamploně, Las Fallas ve Valencii. Oni mají tradice a svátky rádi, baví se jimi a zpříjemňují si tak život. Stráví spoustu času přípravou na karneval a další svátky, ale také jim to přináší nová přátelství, veselost a nezapomenutelné chvíle.

Která oblast Španělska je pro tebe nejzajímavější a proč?

Španělsko je opravdu krásnou zemí, ale já jsem nejvíce času strávila v Katalánsku a tam se mi i žilo nejlépe. Katalánsko je malé, menší než naše republika, ale má pláže, hory a Barcelonu.

Barcelona

Které španělské památky doporučuješ určitě navštívit?

Z měst Barcelonu, Salamanku, Sevillu, Cordobu a Toledo a památky, které v těchto městech jsou. Z modernějších měst pak Valencii.

Co je dle tvého názoru největším lákadlem pro návštěvu Španělska?

Z mého pohledu pohledu památky, ale stojí za to vidět i přírodu a zdejší životní styl.

Jak Španělé tráví svůj volný čas?

Zábavou, jídlem, klábosením. Je to fajn, ale všeho moc škodí. Celkově však žijí spokojeněji.

Jak na tebe působil život ve Španělsku?

Každodenní život má všude své kladné a záporné stránky. Nemyslím si, že se ve Španělsku žije lehce, ale není tam tolik závisti a nenávisti. Jak jsem již řekla, Španělé si umí život vychutnat plnými doušky.

Co máš ráda na španělské kuchyni?

Uzeniny fuet a jamon serrano, ale i tortillu a čerstvé ryby.

tortilla

Co se ti na Španělsku líbí natolik, že to aplikuješ i v Čechách?

Veselost, galantnost, jako řidič zastavím před přechodem, počkám až auto přede mnou zaparkuje, netroubím…

Vyučuješ v naší jazykové škole španělštinu děti i dospělé. Děti dokonce i angličtinu. Jaký máš tedy názor na výuku jazyků u dětí?

Můj syn má 6 let a mluví plynule česky, španělsky a rozumí katalánsky. Má perfektní výslovnost ve všech třech jazycích, neměl žádné problémy s řečí. Momentálně se učí i anglicky a jde mu to velmi lehce. Dětský mozek je obrovskou houbou, která nasaje vše, co může. Já rozhodně doporučuji učení jazyků u malých dětí.

Ovlivnil tvoji výuku nějakým způsobem pobyt ve Španělsku?

Ano, tam je spousta národností. Španělé vždycky byli multikulturní zemí, tam rychle pochopíte, že pouze s češtinou člověk nic nezmůže a zůstane maličký, uzavřený ve svém světě.

Co bys doporučila našim studentům, až už z oblasti jazyků nebo ze života Španělů?

Samozřejmě v první řadě návštěvu této země. Ale i v Brně  můžete nasávat španělskou atmosféru. Jsou zde kurzy Flamenca, v únoru pak pravidelný festival španělských filmů La Pelicula a na konci května i kurz pozitivní energie Flamenca, který vede španělský tanečník a zároveň psycholog Sevillské Univerzity. Úžasná věc.

Silvie_Suchomelova

Děkuji za rozhovor se Silvií Suchomelovou, který vedla Marcela Bročková.

Taktéž Vás povídání o Španělsku natolik vtáhlo do atmosféry Flameca, voňavého vína, šumění moře a přátelských lidí? Mě určitě. A jak již bylo zmíněno, Španělsko je multikulturní země, takže španělština a nebo i angličtina bude jazyk, který Vám otevře oči a rozváže jazyk v této nezapomenutelné zemi. Ještě nevíte, kam se vydat v létě k moři? Zkuste třeba právě Španělsko, kde si přijde každý na své.

Mnoho krásných zážitků Vám přeje jazyková škola Light Point, s.r.o.