uvodni_fotoPobyt ve Španělsku, ať už se jedná o pevninu, či Baleárské nebo Kanárské ostrovy, bude jistě zážitkem nad očekávání. Samozřejmostí jsou krásné dlouhé písečné pláže a čisté moře. A pokud jedete do této krásné země za památkami či zajímavými místy, počítejte s tím, že za celou vaši dobu zde strávenou nestihnete vidět vše.

 

Jistě budete souhlasit, že pokud strávíte pobyt v zemi, ve které je nádherné moře, přátelští lidé a bohatá kultura, je kuchyně stejně lahodná jako je pestrá celá historie této země. Španělská kuchyně se skládá hlavně z velkého množství ryb, mušlí, krevet, sépií nebo chobotnic. Nikdy nechybí kvalitní olivový olej, čerstvá zelenina, ovoce a víno. Jedním z top receptů, které si jistě každý se Španělskem spojí, je paella. Pokud se chcete vrátit svými vzpomínkami zpět na místa ve Španělsku strávená, uvařte si lahodný rýžový pokrm sami doma a dopřejte si k němu i lahodné víno. Chybí Vám recept? Nevadí, zde jej máte:

Suroviny: 3 lžíce olivového oleje, 8 dolních kuřecích stehýnek, 250 g anglické slaniny nakrájené na nudličky, 1 velká cibule nadrobno nakrájená, 1 litr kuřecího vývaru, 250 g oloupaných a nakrájených rajčat, 2 podrcené stroužky česneku, 500 g dlouhozrnné rýže, 1 červená a 1 zelená paprika nakrájená na proužky, 130 g hrášku, 500 g očištěných mušlí, 120 g předvařených vyloupaných krevet a 1 klobása Chorizo. Na ozdobu: černé olivy, 8 velkých celých krevet a plátky citronu.

Postup přípravy:

1. Ohřejte olivový olej ve velkém kastrolu nebo velké pánvi, která může do trouby. Přidáme stehýnka a necháme zhnědnout, asi 10 minut. Přidáme slaninu a cibuli a smažíme ještě asi 5 minut. Poté vmícháme vývar, rajčata, česnek a Chorizo a přivedeme k varu.

2. Přidáme rýži, papriky, hrášek, sůl a pepř dle chuti. Přikryjeme a dáme na cca 35 minut do trouby na 180 stupňů, až je rýže skoro měkká a voda se vypařila. Mezitím dáme mušle do velkého hrnce s asi 1 cm vařící vody. Zakryjeme pokličku a vaříme 5 minut, občas hrncem zatřeseme. Procedíme a vyhodíme všechny, které se neotevřely. Celé krevety opražíme 2 minuty na olivovém oleji.

3. Vmícháme mušle a předvařené vyloupané krevety do rýžové směsi a ještě mírně 5 minut povaříme. Ozdobíme olivami, velkými garnáty, citronem a posypeme petrželkou. Nezbývá než prostřít stůl a popřát dobrou chuť!

 paella-7

Chystáte se do Španělska a zvažujete, která místa navštívit? Rozhodně si nenechte ujít třímilionovou metropoli v geografickém středu Pyrenejského poloostrova a hlavní město Španělska – Madrid. Tomuto městu dominuje královský palác Palacio Real, který je zhruba desetkrát větší než londýnský Buckingham Palace. Dalším místem, které mohu doporučit, je katalánská metropole a Gaudího město, to jsou přízviska nejčastěji spojována s Barcelonou. Symbolem města je Gaudího mistrovské dílo Sagrada Familia, jejíž stavba byla započata roku 1883, ale dosud nedospěla ke konci. Pokud se však zajímáte o duchovní tradice, měli byste alespoň jednou za život podniknout cestu do Santiaga de Compostela. Je to jedno z nejvýznamnějších poutních míst Evropy. V místní katedrále jsou od středověku uloženy ostatky svatého Jakuba Staršího, jednoho ze dvanácti Apoštolů, který se ve španělštině jmenuje Santiago. Jmenovanými místy však výčet španělských pozoruhodností nekončí. Za zhlédnutí určitě stojí kulturní centrum jihu Španělska Sevilla, historické ToledoCordoba, římské hradby ve městě Lugo a mnoho dalších.

Palacio Real

Palacio Real

Španělsko je bezesporu jednou z malířských velmocí s řadou zvučných jmen. Mezi renesanční malíře patřili Bartolome Bermejo, Fernando Gallego a Fernando Llanos. Zlatý věk v 16. a 17. století znamenal i významný rozvoj malířství, mezi slavnými jmény najdeme velikány jako byli El Greco, Diego Velazquéz, Francisco Zubarán a Bartolomé Eteban Murillo. I v pozdějších dobách však malířství prosperovalo, jak dokazuje například Francisco Goya. Ve dvacátém století dosáhli světového věhlasu kubista Pablo Picasso, surrealista Salvador Dalí a významný průkopník abstrakce Joan Miró.

Joan Miró - The Garden

Joan Miró – The Garden

Španělsko je kolébkou kytary a hudba i tanec zde mají dlouhou tradici. Prvním metodikem klasické kytary byl Gaspar Sanz v 16. století. Renesančními osobnostmi byli například Francisco Guerrero a Tomás Luis de Victoria. V současnosti je populární flameco se jmény Andy y LucasConcha BuikaEl Fary. V populární hudbě je známý Enrique Iglesías. Z metalových kapel se proslavili především HaemorhagePanzer.

Enrique Iglesias

Enrique Iglesias

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha je pravděpodobně nejslavnějším španělským románem a jedním z klíčových děl světové literatury. Jeho autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra. Jedná se o román z období renesance, který uvedl do literatury komicky vyjádřený rozpor mezi skutečností a iluzí. Jedno z nejznámějších dobrodružství Dona Quijota pojednává o boji s větrnými mlýny, kdy místo nich viděl obry a snažil se s nimi bojovat. Některé prvky této knihy se přenesly i do samostatného jazyka a staly se ustálenými obraty. Označení „Don Kichot“ (případně „donkichotství“ se vžilo pro lidi, kteří se podobně jako tento rytíř, snaží dosáhnout nemožného, věčně sní a nedívají se na realitu. Jako „boj s větrnými mlýny“ se pak označuje zbytečná snaha, nerovný boj nebo boj s fiktivním nepřítelem. V současné době je Don Qujote přeložen do 85 různých jazyků a stal se tak po Bibli druhou nejpřekládanější knihou světa.

don-quijote-de-la-mancha

Co by bylo Španělsko bez filmu. První španělskou herečkou, která byla nominována na Oscara, a to za film Volver v roce 2006, je bezpochyby Penélope Cruz. Málokdo však asi o této krásné herečce ví, že devět let studovala balet a v tréninku poté pokračovala pod vedením několika prominentních tanečníků. A kromě své rodné španělštiny ovládá ještě italštinu a angličtinu. Znát ji můžeme z filmů Vanilkové nebeMandolína kapitána CorellihoSahara a mnoho dalších.

Penelope_Cruz

A na závěr pár slovíček, která se Vám při cestování budou zajisté hodit.

Buenos días         Dobrý den

Buenas tardes     Dobré odpoledne

Buenas noches   Dobrou noc

Hasta luego          Na brzkou viděnou

Gracias                  Děkuji

Por favor                 Prosím

Krásné počasí nás nyní láká ven a představa blížících se letních prázdnin Vás možná naladí na cesty za sluníčkem. Užijte si krásně strávený čas v zemi lidí s horkou krví a bujným temperamentem. S Vašimi jazykovými znalostmi španělštiny či angličtiny se Vám otvírá celá náruč neobyčejných dobrodružství.

Krásnou cestu přeje jazyková škola Light Point, s.r.o.