map_schweiz

Jaký je život cizince v zemi helvetského kříže? Jak se žije v zemi s přibližně poloviční rozlohou České republiky, která se může chlubit bohatou a nádhernou přírodou, kulturou a příjemnými obyvateli?

 

 

Zde najdete rozhovor s paní Janou K. dlouhodobě žijící ve Švýcarsku, která z důvodu politické situace s ohledem k cizincům požaduje zůstat v anonymitě.

 Jaké jazyky ve Švýcarsku potřebujete, abyste se domluvila?

Člověk by řekl, že ve Švýcarsku je automaticky jen němčina, ale ne všechny švýcarské kantony jsou jazykově německé. V některých kantonech se dorozumíte francouzsky nebo italsky. Ale samozřejmostí je angličtina – tu berou jako svůj mateřský jazyk. Ze své zkušenosti mohu rozhodně doporučit jet do Švýcarska s velmi dobrou znalostí němčiny, angličtiny nebo francouzštiny – dle kantonu kam plánujete svoji cestu. Zvažujete vycestovat do této krásné země? Buďte připraveni na svoji cestu a absolvujte naše kurzy němčiny, angličtiny nebo francouzštiny.

 

Byla Vaše znalost němčiny z ČR dostačující nebo bylo zapotřebí nějakých kurzů ve Švýcarsku?

Pokud jedete do Švýcarska na kratší čas, je zapotřebí mít němčinu naposlouchanou, protože ve Švýcarsku se velice často mluví nářečím.  Ale samozřejmě švýcarská vstřícnost Vám pomůže i se zde vyučovanou spisovnou němčinou. Navíc u lékaře nebo na úřadech se touto němčinou mluví běžně. Místní mluvu, kterou užíváte v běžném hovoru a třeba i při vyprávění vtipů, člověk „pochytí“ až po letech, a někdy ani několik let nestačí. V případě, že plánujete delší nebo pracovní pobyt, kurzy jazyka jsou nutností – nejsou však příliš drahé, protože jsou dotované v rámci integrace cizinců.

Jak se na Vás Švýcaři dívají jakožto na cizince?

Všeobecně vzato jsou Švýcaři velice vstřícní, ale každého cizince vidí jako dalšího člověka, který by chtěl v jejich milované zemi pracovat, a toto moc rádi nevidí. Jinak je velice příjemné, když jdete ráno nakoupit a všichni vás ochotně zdraví.

 

Jací vlastně Švýcaři jsou?

Tamní obyvatelé jsou ze začátku uzavřenější, ale postupem času jsou přátelštější a snaží se druhého poznávat. Švýcaři jsou velice vstřícní a otevření lidé. Nejdůležitější je získat si u nich důvěru a pak jsou přístupnější a otevřenější a nebojí se s vámi probírat i velmi osobní věci. Zezačátku se cizímu člověku příliš neotvírají, ale není na nich znám stres jak je vidět u nás. Lidi tady jsou všeobecně více spokojení a ochotní. Ale za všech okolností vidí každého cizince trošku skrz prsty, byť tam bydlí dlouho.

cows-train 

V čem se život ve Švýcarsku zásadně liší od života v ČR?

První, čeho si všimnete, když přijedete do Švýcarska je řád. Ne nadarmo se říká „šlape jako hodinky“. Vše tady má svá pravidla, ze kterých není radno vystupovat.  Ale v této zemi je velmi bezpečno a není výjimkou, že necháte zaparkované nezamčené kolo před obchodem, nezamčenou motorku i s přilbou na řidítkách a podobně. Na druhou stranu je zde oproti ČR velice draho

 

Jaké jsou pracovní příležitosti pro cizince?

Vzhledem k tomu, že podepsali referendu „stop cizincům“, je nyní velice těžké jakoukoli práci získat. Pokud tam člověk jel dříve pracovat, jinak než přes agenturu cizinec práci najít nemohl. Švýcaři si velice hlídají, aby primárně měli zaměstnání místní lidé, cizince zaměstnávat nechtějí.  Švýcaři jsou velmi uzavřená komunita a jsou hrdí na svou nezávislost. Já osobně jsem práci ve Švýcarsku nedostala, vzhledem k tomu, že bydlíme cca 40 kilometrů od hranic s Rakouskem našla jsem si práci tam. Ve Švýcarsku je vysoké i zdravotní pojištění, poplatky finančnímu úřadu, různé kauce. Navíc co se týče zaměstnávání, mají na všechno své obory. Lepší uplatnění najdou spíše lidé s konkrétním zaměřením – vyučení v nějakém oboru než vysokoškoláci nebo středoškoláci s všeobecným vzděláním.

 

 Co Vás na této zemi nadchlo?

V první řadě určitě příroda. Je to nádherná země, ve které si každý najde svoje v každém ročním období. Navíc se mi zde líbí i jejich kultura, nadšení, smysl pro pořádek a řád, čistotu obecně a lidé se zajímají a snaží přispět k zachování čistého prostředí. Ekologii považují za samozřejmou součást svého života.  Švýcarsko může nabídnout mnohem víc než jen svá pohoří, jsou to právě Alpy, které lákají tolik návštěvníků. Trvale zasněžené štíty, okouzlující ledovcové jazyky a stráně táhnoucí se do dálek, které vám vyrazí dech, údolí, pohádkové pastviny a jezera vypadající jako zrcadla, jsou pokladem této malebné krajiny.

 

Co považujete za nejlepší suvenýr ze Švýcarska?

Nejlepší suvenýry, které vozím ze Švýcarska rodině a přátelům jsou bezesporu sýry a čokoláda. Tyto dvě komodity jsou snad nejlepší z celého světa.

Jak sami můžete vidět, při cestování je znalost jazyků nezbytnou součástí. A znalost dvou jazyků se ve Švýcarsku určitě vyplatí. V naší jazykové škole můžete navštěvovat intenzivní večerní kurzy, kde si procvičíte hlavně komunikaci, která je velmi zásadní. Pokud ale nemáte čas, přizpůsobíme se, můžete navštívit i individuální kurzy, kde nabízíme i možnost konverzace s rodilým mluvčím.

.Krásně strávené chvíle ve Švýcarsku ať už na kole nebo na lyžích Vám přeje jazyková škola Light Point, s.r.o.
.