Japonsko – země vycházejícího slunce

Říše NIPPON (ni=slunce, pon je odvozeno od „hon“ což znamená základ, původ), tedy Země vycházejícího slunce. Japonsko je země pro nás vzdálená nejen polohou a jazykem, ale i kulturou, která je v poslední době odivovaná a módní. Spolu s rostoucí ekonomikou a expanzí na světový trh se i z japonštiny stává velmi žádoucí jazyk.

Osobní zkušenost autorky

Moje první návštěva v Japonsku byla před 16 lety. V té době jsem se ještě japonštinou ani Japonskem příliš nezabývala, spíše jsem na ni pohlížela jako na zajímavost a zemi pro Evropany příliš neprobádanou. V té době jsem studovala ve Velké Británii a společně se svým japonským spolužákem jsem se vydala na 3 týdenní cestu do Japonska netušíc, jakým způsobem to ovlivní můj život. V průběhu své cesty jsem navštívila nejznámější místa jako je TOKIO, OSAKA, KOBE, KYOTO, ale také i HOKKAIDO kde se právě v zimní sezóně konal sněhový festival.
[two_nineth]

[/two_nineth]
[two_nineth]

[/two_nineth]
[two_nineth_last]

[/two_nineth_last]

První dojmy byly nepopsatelné, spojení nejmodernější techniky a tradiční kultury v jedné zemi mě šokovalo, ale nejvíce jsem bojovala s orientací na místech, kde vše bylo napsáno – mě v té době absolutně nesrozumitelným písmem – rozsypaným čajem.
Obdivovala jsem uspořádanost lidí na zastávkách metra, kde neexistuje předbíhání, výpravčí v bílých rukavičkách vydával pokyny, a zároveň absence jakéhokoli náznaku existence naší abecedy.

Uvědomila jsem si, že pokud chci pochopit lidi, se kterými jsem měla možnost se setkat, musím se více ponořit do jejich jazyku a tím pochopit i jejich myšlení a způsob života. Po návratu ze zahraničí zpět do ČR jsem se rozhodla pro roční pomaturitní studium japonštiny v Praze, kde jsem se naučila základy japonštiny, ale vzhledem k tomu, že je to opravdu jazyk natolik odlišný od evropských jazyků jsem si uvědomila, že ho i tak stále neumím používat…..

Dalších krokem proto byla žádost o studijní vízum v Japonsku a cesta do jazykové školy nejdříve v SHIN OKUBO, kde bylo spousta studentů z Evropy. Vzhledem k tomu, že na mě škola nezapůsobila příliš japonsky, rozhodla jsem se pro změnu a našla jsem si školu nedaleko SHINJUKU. Tato škola již svým vzhledem vypovídala vše o kultuře a zemi vycházejícího slunce.

Pokud se rozhodnete vycestovat do Japonska a věnovat se studiu japonštiny, nebo třeba umění shodó (kaligrafie) neváhejte mne kontaktovat!

Veronika Ivakina
ředitelka JŠ Light Point