Pokud se chystáte na cestu do Číny připravte se na zemi plnou překvapení a kulturních rozdílů, na které je dobré se připravit předem.

Připravili jsme pro Vás pár tipů, které vám usnadní cestu:

Taxi v Číně
Pokud si chcete v Číně přivolat taxík nebo oslovit nějakou osobu, rozhodně se vyhněte vztyčenému prstu či podobnému gestu. To je v Číně považováno za neslušné. Místo toho máchněte rukou směrem k tělu.
 
 
 
 
 

 
stolování v Číně
Po jídle odložte hůlky vedle talíře, nikdy hůlky nezapichujte do rýže. Hůlky zapíchnuté do rýže připomínají vonné tyčinky, které se zapalují při pohřbech. Přináší to smůlu.
Při čištění zubů párátkem si vždy zakryjte ústa. Jinak urazíte ostatní u stolu.
 
 
 
 
deštníky v Číně
Chystáte se na první rande či schůzku a nacházíte se v Číně? Pokud začne pršet, rozhodně nedávejte osobě, se kterou jste si vyšli, svůj deštník na cestu domů. V čínštině „deštník“ je „san“ což se překládá jako odloučení. Zřejmě byste se již nikdy znovu nesetkali.

 

 

dárek v Číně
Pokud vám někdo v Číně věnuje dárek, nerozbalujte ho před dárcem. Dárek si můžete rozbalit až budete osamotě.

Když obdržíte vizitku od vašeho obchodního partnera, nedávejte si ji do zadní kapsy nebo peněženky. Urazili byste tím vašeho obchodního partnera. Myslel by si, že „na něm chcete sedět“.

Není vhodné někomu darovat např. kapesník, protože je na utírání slz a to znamená, že i váš vztah bude ukončen slzami.

Zvládnout všechna pravidla tak odlišné kultury není snadné. Proto vám na závěr dáme dobrý tip 🙂 Pokud někoho obdarujete darem, který by jim měl přinést smůlu, obdarovaná osoba vám musí dát nějaké peníze (třeba jen minci) což je forma vykoupení se ze smůly. To že obdržíte peníze není dar, ale způsob jak zrušit kletbu.

Jak sami vidíte čínská kultura je velmi komplikovaná a má mnoho tradic, které jsou nám cizí. Nebojte se! Chápou, že jsme cizinci a neberou si to osobně 🙂