Jazykem tohoto měsíce je jazyk francouzský a my se pro Vás rozhodli udělat rozhovor se dvěma studentkami francouzštiny. Anna Fučková i Kristýna Zemková studují na Masarykově univerzitě, a to konkrétně na Filozofické fakultě. Pokud vás zajímá, jaké to je studovat jeden z nejkrásnějších románských jazyků čtěte dále.

vlajka Francie
Jak dlouho se učíte Francouzsky?
Anna: Školní rok 2013/2014 bude šestým rokem, co se učím francouzštinu. Byl to jeden z volitelných jazyků na gymnáziu.
Kristýna: Od střední školy, takže pět let.
Proč jste se rozhodla studovat právě francouzštinu na vysoké škole?
Anna: Chtěla jsem jít určitě studovat angličtinu, ale jelikož tu v této době umí nadneseně řečeno „skoro každý“, rozhodla jsem se věnovat i francouzštině, kterou každý už určitě neovládá a tento jazyk se mi taky moc líbí. Je například společně s AJ vnitřním jazykem Evropské unie. Určitě se mi v budoucnu jeho znalost vyplatí.
Kristýna: Primárně jsem chtěla studovat angličtinu, ale z důvodu lepšího uplatnění na trhu práce jsem si podala přihlášku i na francouzštinu a doufala, že to vyjde.
Jak dlouho Vám trvalo, než jste se byla schopná v tomto jazyce domluvit?
Anna: Mně docela dlouho. V podstatě stále mám mezery, jelikož jsem až tak nepřišla do styku s rodilými mluvčími a mám poměrně málo praxe. Na střední škole s námi moc nekomunikovali a to je podle mě to nejdůležitější. Ale tipuji, že tak po 4,5 roce byl vidět výraznější posun v mém porozumění jazyka, ale je to z důvodu, že jsem se jí primárně nevěnovala.
Kristýna: Asi po roce školní francouzštiny už jsem nějakou velmi základní komunikaci zvládala.
Myslíte si, že máte na učení jazyků přirozený talent nebo je to spíše Vaše snaha a píle?
Anna: Těžko říct. Asi talent na jazyky mám. Nemám problém se je učit, rozumět různým gramatickým, lingvistickým a všelijakým souvislostem. Asi mám nějaké dispozice, ale bohužel mi trochu chybí disciplína v učení.
Kristýna: Myslím, že se mi jazyky vždycky učily líp, než např. technické předměty. Když slyším nové slovíčko v zajímavém kontextu, tak si ho snadno zapamatuji, na rozdíl třeba od chemických vzorečků. Jestli to je talent, to netuším.
Co se Vám zdá na Francouzštině nejtěžší, a co byla naopak jak se říká „hračka“?
Anna: Nejtěžší je pro mě asi udržet plynulou konverzaci v tomto jazyce a ještě k tomu dodržovat veškeré pravidla gramatiky (minulé, podmiňovací časy atd).
Kristýna: Francouzština má, v porovnání s angličtinou, těžší gramatiku. Pokud chce člověk psát správně, musí myslet na spoustu výjimek apod. „Hračkou“ bych francouzštinu nenazývala, ale pokud už člověk umí trochu anglicky, snadno odhadne význam mnoha slovíček, která se podobají.
Jaké další jazyky ovládáte?
Anna: Přála bych si, abych sem mohla napsat víc jazyků. Ale ovládám pouze slovenštinu, jestli se dá počítat, angličtinu (kterou studuji souběžně s Fj) a učím se i latinu.
Kristýna: Již zmíněnou angličtinu a základy latiny.
Kdybyste je měla porovnat, který je pro Vás snadnější, a který se Vám víc líbí?
Anna: Miluju angličtinu pro její relativní jednoduchost, použitelnost a dostupnost a nejvíc se mi, kromě francouzštiny, líbí asi slovenština.
Kristýna: Angličtina je rozhodně snadnější a lépe se učí, protože je jednodušší obklopit se anglickým prostředím (filmy, hudba). Také se mi i víc líbí, mám ráda její melodii a zvuk. Na druhou stranu, francouzština má také mnoho výhod – např. si snadněji najdete francouzské přátele, protože Francouzi i základní znalost jejich jazyka velmi ocení .
Jaké tipy byste dala studentům, kteří s jazykem právě začínají?
Anna: Radím, abyste nepodcenili gramatiku, sehnali rodilého mluvčího a hodně francouzštinu četli a poslouchali (např. stránky francouzských novin, reportáže ve francouzštině a tak podobně).
Kristýna: Nevzdávat to u prvního nepravidelného slovesa. Anglicky umí každý, francouzština je výzva, která se vyplatí!

[one_third]
Anna Fučková
[/one_third]
[one_third_last]
Kristýna Zemková
[/one_third_last]
Studentky francouzštiny Anna Fučková (nalevo) a Kristýna Zemková (napravo)

Tak to vidíte sami, francouzština je výzva, která se vyplatí. Znalost jednoho jazyka je v této době na trhu práce skoro samozřejmostí, ale znalost dvou jazyků se cení. V naší jazykové škole můžete navštěvovat intenzivní večerní kurzy, kde si procvičíte hlavně komunikaci, která jak vyplývá od obou studentek, je velmi zásadní. Pokud ale nemáte čas, přizpůsobíme se, můžete navštívit i individuální kurzy, kde nabízíme i možnost konverzace s rodilým mluvčím.