Ukrajina – Україна – Украина

První červnový týden budeme věnovat Ukrajině a zajímavostem, které jsou s touto zemí spojeny. Mnoho z nich překvapilo i naše lektorky, pocházející z Ukrajiny. Věříme, že i Vy budete překvapeni!

Věděli jste, že…

  • …tato země dělá nejprostornější letadla?
  • …vyrobili největší sklenici na šampaňské?
  • …ukrajinci často používají písmeno „П“?
  • …ukrajinci jsou pátá země s nejvyšším počtem alkoholiků?
  • …ukrajinci máji rádi slaninu, ale sádlo jí třikrát méně než Němci?
Pokud jste si na některou z výše uvedených otázek nedokázali odpovědět, pozorně si přečtěte následující řádky s fotodokumentací 🙂

 

Antonov An 255 Mariya

 

Konstrukční kancelář Antonov vyvinula letadlo s největší kapacitou na světě -An-255 „Mriya“. Původně byl určen pro přepravu kosmické lodi. Nyní je „Mriya“ využívána pro komerční účely.

 

 

nejvetsi_sklenice_sampanskeho_na_svete

 

V Balaklavě, Krym na oslavu narozenin šampaňského se pokusili vytvořit nový světový rekord, který později byl zaznamenán v Guinessově knize rekordů.
Speciálně vyrobenou 1.5-metrovou sklenici naplnili šampaňským ze 75 lahví. Obrovská sklenice na nožce s 56 litry šampaňského překonala předchozí rekord o více než 2 krát.

 

ukrajinská azbuka

Jaká písmena se nejčastěji a nejméně často objevují v ukrajinštině?

Většina slov v ukrajinském jazyce začíná písmenem “azbuka”. Nejčastěji se používá písmeno ukrajinské “azbuka”. Nejméně často používané písmena “azbuka “ a  „azbuka”.

 

 

Summertime - George Gershwin

 

Víte kde George Gerwish hledal inspiraci při psaní jeho nejslavnější písně Summertime? Přímo na Ukrajině. Jako inspirace mu posloužila ukrajinská ukolébavka.

 

 

Mc Donald

 

Jste zastánci „fast food“? Chodíte rádi do „mekáče“? V tom případě si nenechte ujít na svém seznamu třetí nejnavštěvovanější McDonalds na světě! Nachazi se v Kyjevě, v blízkosti vlakového nádraží. V uplynulém roce se mohou pyšnit  více než dvěma miliony objednávek.

 

 

Metro Kyjev

 

Metro v Kyjevě tvoří systém tří linek podzemní dráhy pod hlavním městem Ukrajiny, Kyjevem. Je to nejstarší systém svého druhu v zemi a třetí v bývalém SSSR. Stanice metra „Arsenal“ v Kyjevě je nejhlubší na světě! Sahá do hloubky 105 metrů. Podle některých zpráv, tunel „Arsenal“, je tajné útočiště pro politické elity.

 

 

Pylyp Orlik

 

Generální písař a pověřená osoba  hejtmana Ivana Mazepy, Pylyp Orlík v roce 1710 vytvořil první evropskou ústavu „Pakty a Ústavy“.  Tento dokument obsahoval smlouvy a ústavy práv a svobod záporožských obyvatel.  Ve skutečnosti to byla smlouva mezi hejtmany, kazakami, a ukrajinským lidem. Někteří vědci se domnívají, že tento dokument je první konstituce. Pylyp Orlík byl zvolen hejtmanem Ukrajiny ve vyhnanství.

 

 

arsenál zbraní

 

Ukrajina z vlastního podnětu, odmítla třetinu největšího světového arzenálu jaderných zbraní. V době získání nezávislosti, měli přes tisíc jaderných hlavic a třetí největší jaderný arzenál po Rusku a Americe. Hlavice a střely dali Rusku. Ukrajina za to získala peníze na odzbrojení, a záruky bezpečnosti z jaderných mocností.

 

 

Autor: Viktoriya Miroshnichenko

Jazyková škola Light Point, s.r.o.