10 ФАКТОВ О РОССИИ, КОТОРЫЕ ВЫ НЕ ЗНАЛИ
10 FAKTU O RUSKU, O KTERÝCH NEVÍTE

Druhý červnový týden přinášíme zprávy z Ruska! Tím, že je Rusko největším státě na světě Vás určitě nepřekvapíme 🙂 Proto jsme si pro Vás připravili mnohem zajímavější informace.  Dozvíte se kdo vynalezl „Chanel 5“, první videorekordér, a jací slavní hollywoodští herci máji ruské kořeny.

”MGM” Goldwyn Mayer

Zakladatelé Hollywoodu


Dva z pěti zakladatelů Hollywoodu přišly z Ruska. Zejména zakladatelé ”MGM” Goldwyn Mayer. Meyer do konce života, mluvícíl špatne anglicky a měl problem se čtením scenaře.

 

Chanel № 5

 

Chanel № 5


Slavná vůně „Chanel № 5“ nepochází přímo od Coco Chanel, ale od ruského parfuméra a chemika, Ernesta Beauxe. Beaux emigroval a pracoval v oddělení parfémů „Chanel“, spolu s Ernestem Bo, který byl také byl původem z Ruska.

 

 

Nevyanská věž

 

Nevyanská věž

Nakloněná Nevyanská věž se nachází v regionu Sverdlovsk v Rusku. Věž postavená v 18.století je 57,5 metrů vysokáa odchyluje se o 2,2 metry!  Její zvláštností je i fakt, že byla vybavena hromosvodem o čtvrt století dříve, než jej navrhl Benjamin Franklin.

 

Mercedes 120PSMotory pro společnost „Daimler“

Motory pro společnost „Daimler“ vyvinul ruský inženýr Boris Lutsk. Boris Lutsk získal licenci „Lutsk-Daimler“ v St. Peterburgu. Jeho patent byl však zneužit a je používán pod názvem „Daimler“. Závodní Mercedes 120PS (1906) je vybaven přímým šestiválcovým motorem. Autorství se připisuje Borisu Lutsku.

 

 

Thajská hymna

 

Hymna královské rodiny Thajska


Hymna královské rodiny Thajska, která byl oficiální hymnou země až do roku 1932, byla složena ruským skladatelem, hudebním kritikem a dirigentem Petrem Shchurovským.

 

Bezdrátový telegraf-Popov

 

Vědci a vynálezci


Většina z předních světových vědců a inženýrů, byli z Ruska. Jabločkov a Lodygin vynalezli první elektrickou žárovku, Popov – bezdrátový telegraf, Sikorsky vytvořil vrtulník a bombardér,  Sergej Prokudin-Gorskii vynalezl barevnou fotografii, Zworykin – Televizi.

 

VHS

 

První VHS na světě


První videorekordér byl představen v roce 1956. Jejím představitelem byla americká společnost Ampex, duchovním otcem je Alexandrem Michajlovičem Ponyatovem. „AMP“ – jsou počáteční písmena jeho jména. Před revolucí, byl plukovník v královské armádě, oslovovali ho “Vaše excelence”.

 

A.F.Možajskij

 

První parou poháněné letadlo

Alexandr Fjodorovič Možajskij byl ruský námořní důstojník a vynálezce, konstruktér prvního parou poháněného letadla. Své pokusy prováděl dvacet let před letem bratří Wrightů.

 

 

Herci

 

Ruské kořeny u herců

Ruské kořeny má David Duchovny, Sylvester Stallone, Steven Spielberg, Natalie Portman, Mila Yovovoch, Winona Ryder a Sean Penn. Prababička Whoopi Goldberg se narodila v Oděse. A kde máte kořeny vy?

 

Dvouhlavý pes

 

Čím šokoval V.Demikhov svět

V roce 1954 stvořil za pomoci skalpelu monstrum: dvouhlavého psa! Tímto experimentem položil  základy transplantační technice. Jeho další experiment vedl k výrobě prvního umělého srdce, který také testoval na zvířatech. Za vydělané peníze koupil rodičům novy oblek.