V průběhu prvních dvou týdnů červnového měsíce, jsme se společně seznámili se zajímavostmi z Ruska a Ukrajiny. Třetí týden se budeme věnovat rozdílům mezi Ruskem a Ukrajinou.

mapa SSSR

Rozdíly mezi Ruskem a Ukrajinou jsou pro cizince na první pohled tak málo znatelné jako když se cizinec snaží najít rozdíly mezi Českem a Slovenskem. Lidi jsou na první pohled stejní. I když byla Ukrajina součástí bývalého SSSR bloku (socialistická republika Sovětského svazu), jsou pro Rusy a Ukrajince rozdíly tak znatelné, jako rozdíly mezi čínskou a thajská kuchyní. I přesto všechno, že lidé z obou nezávislých zemí sdílí podobné etnické, rasové a historické znaky, všechny země mají své jedinečné tradice a kulturní rysy, tak jako tyto dvě země.
[two_nineth]
ukrajinská vlajka
[/two_nineth]
[two_nineth]

[/two_nineth]
[two_nineth_last]

[/two_nineth_last]

První rozdíl mezi těmito dvěma zeměmi je jejich národní vlajka, a všechny související emblémy a hymny, stejně jako mnoho dalších různých věcí. Ruská vlajka je trikolóra bílé, modré a červené, zatímco ukrajinská vlajka má žluté a modré barvy.

Ukrajina byla kdysi součástí Ruska. Tyto dva samostatné státy společně fungují stejným způsobem jako SNS nebo Společenství nezávislých států. Rusko čelí poměrně velmi málo teroristických útokům v porovnání s Ukrajinou. Ukrajina je v blízkosti západních zemí střední Evropy, a pokud bychom nevěděli, že byla součástí bývalého Sovětského svazu, člověk by si myslel, že to byla nezávislá evropská země, jako Řecko a Itálie, které se nacházejí v jejich blízkosti.

Dovedete si představit život v zemí kde je 9 časových pásem? Některá města jsou od sebe vzdálena pouze 15min autem, ale časový rozdíl mají 2 hodiny. Neuvěřitelné, obzvláště pro Čechy!

Jazyky obou zemí jsou velmi podobné, a pokud používáte k překladu ruský překladatelský software, bude fungovat i pro ukrajinštinu a naopak. Snadný způsob, jak rozlišit ruské a ukrajinské písmo je např. u písmene „i“. Mezi další odlišnosti patří:

  • V písmu se využívá též apostrof (‚), který má obdobnou funkci jako tvrdý znak v ruštině
  • Původní slovanské G se změnilo na H, stejně jako v češtině.
  • Na začátek slov, která by v češtině začínala samohláskou O, se předsouvá V: він = on.
  • Na rozdíl od ruštiny se nepřízvučné O nemění na A.

Jazyk a písmo je podobný, protože se jedná o jazyky slovanského původu. Pozor, nejsou to dva různé dialekty jednoho jazyka!
Na Ukrajině seženete vodku pod názvem „Gorilka“, vyslovujte jako horilka 🙂 Zásobník se vyslovuje v ukrajinštině jako „pidnos“ a v ruštině „podnos“.

[two_nineth]
Kiev
[/two_nineth]
[two_nineth]
Svatý Vladimír, Princ Kieva
[/two_nineth]
[two_nineth_last]
Moskva
[/two_nineth_last]

Ironií je, že první hlavní město Ruska byl Kyjev a byl pod nadvládou Svatého Vladimíra Velkého, Prince Kyjeva. Kyjev leží na řece Dněpr a díky své starobylosti je nazýván „matkou ruských měst“. V současné době je hlavním městem Ruska, Moskva. Společně s Londýnem je jedním z největších měst v Evropě. Kreml a Rudé náměstí bylo v roce 1990 prohlášeno za světové kulturní dědictví UNESCO.

[two_nineth]
Miss Ukrajiny
[/two_nineth]
[two_nineth]

[/two_nineth]
[two_nineth_last]

[/two_nineth_last]

A na závěr to nejlepší! To, že ukrajinské ženy jsou považovány ze nejkrásnější na světě (samozřejmě po Češkách :-D), to se dočteme téměř všude. Ale jak je to s povahami, s vlastnostmi a rysy ukrajinských a ruských obyvatel?

  • Ukrajinci/ky: hlavním charakterovým rysem je „variabilita“. Co si pod tím představit? Tzn. že Ukrajinci se chovají především dle vlastního zájmu. Co je pro ně nejdůležitější? Dosáhnout svého vytyčeného cíle! Zaměstnání, pracovní post nebo kariérní žebříček není nejdůležitější v jejich životě. Pro Ukrajince jsou mnohem důležitější rodinné vztahy, přátelství atd. Pro rodinu by se rozdali. To je vidět i v ČR, kde většina Ukrajinců pracuje, aby uživili rodinu a mohli poslat peníze domů. Ukrajinci jsou díky své flexibilnosti schopni se přizpůsobit, tomu nasvědčují i historická fakta. Jsou otevření a přátelští. Jsou známí svojí pohostinností.
  • Rusové/ky: hlavním smyslem života je víra. Když v něco uvěří, budou se tím řídit po zbytek života. Rusové jsou stálí, tvrdí, cílevědomí. Upřednostňují život ve vlastní zemi, nemají rádi změny. Jsou nacionalisté a jsou hodně uzavření. Nejsou ochotni se podřizovat a nikomu nedůvěřují, ani své vládě. K tělu si připustí pouze své nejbližší. Je téměř nemožné se dostat do středu jejich společnosti. Pokud se Vám to podaří, budou Vás na rukách nosit.