Říká se: „Jiný kraj, jiný mrav. Vánoční zvyky za hranicemi České republiky mohou překvapit i pobavit. Podívejme se společně do zemí sousedních i vzdálených a rozšiřme své znalosti o tradice z různých koutů světa.

Jazyková škola Light Point se každoročně podílí na celodenním vánočním programu pro děti v TMB. Letos jsme se rozhodli představit dětem vánoční tradice tří zemí: Norsko, Španělsko a Polsko. Věříme, že nejen pro děti, ale i pro dospělé bude překvapením, jak tráví ve výše uvedených zemích lidé Vánoce a jaké tradice a legendy se k těmto svátečním dnům pojí.

Norsko

Vánoce v Norsku se opírají nejen o křesťanské tradice, ale i pohanské zvyky, které se každoročně obohacují o nové tradice. Tak jako v České republice, ani v Norsku nechybí vánoční stromeček se svíčkami a baňkami. Vánoční stromeček většina rodin v Norsku zdobí večer před Štědrým dnem, který nazývají „Malý Štědrý večer“. Malý Štědrý večer si zpestří i výrobou perníkového domečku a teplým rýžovým pudinkem podávaným s cukrem a skořicí. Pokud ve svém pudingu objevíte mandli, dostanete jako bonus marcipánové prasátko. Štědrovečerní večeře se podává 24.12. v podvečer. Po večeři se rozbalují dárečky a tráví čas společně v rodinném kruhu.

carodejnice_na_kostetiPodle norské legendy, na Štědrý večer, se čarodějnice a zlí duchové shánějí po košťatech, na kterých by se proletěli. Obelstít je můžete tak, že schováte všechna košťata. Muži vycházejí do ulic a střílí z brokovnic, aby odehnaly všechny zlý duchy.

 

Španělsko

Noche Buena (Štědrý večer) je ve Španělsku rodinným svátkem. Lidé si vyzdobí domov borovými větvičkami, svíčkami a jesličkami, chodí na půlnoční mši oslavující kohouta, který jako první oznámil narození Krista. Tradiční je tříkrálové cukroví – kulaté koláčky zdobené ovocem a ořechy, ve kterých jsou schována malá překvapení. Děti dostávají vánoční dárečky až na Tři krále (Dia de Reyes), a to do Tří králů. Do školních lavic se vracejí až po 7. lednu!

460px-CagatioVánoční tradice pro Katalánsko je polínko „Kakánek“. Na Štědrý den se polínko přikryje dekou a děti s proutkem tlučou do Kakánka. U toho říkají katalánskou básničku „tió, tió, caga torró, si no cagues per Nadal…“. Pokud dobře polínko krmily, pak jim Kakánek vykaká různé drobné dárečky.

 

Polsko

Přípravy na Vánoce jsou v Polsku započaty již dlouho před Štědrým večerem. Téměř každá žena tráví předvánoční čas důkladným úklidem a mytím oken, aby předešly pomluvám a pověrám, že bude jejich dům špinavý po celý rok. Štědrý den, nazývaný „První svátek“, tráví rodiny pohromadě ve svých domovech. Na První sváteční den se neuklízí, nevaří a nepřijímají návštěvy. Je to den, kdy oslavují narození Ježíše. Na Štěpána, Druhý sváteční den, se lidé v Polsku navštěvují, vyměňují si vánoční přání a zpívají vánoční koledy.

xmas-star

Na Štědrý večer, se sejde celá rodina a vyčkává než se na nebi objeví první hvězda. Jakmile se objeví první hvězda, zasednou společně u stolu, který je pokrytý bílým ubrusem a senem. Nechybí ani židle navíc, pro případného hosta. Nejstarší člen rodiny rozlomí oplatek a rozdělí se s ostatními členy rodiny.

 

Tímto vás srdečně zveme na celodenní vánoční program do Technického muzea v Brně, který se koná první adventní neděli 30.11.2014 od 10:00 – 17:00 hod.

Jazyková škola Light Point