Posílání vánočních přání je i nadále zvyklostí mnoha rodin po celém světě. I když tradiční papírovou podobu již částečně vystřídala přání v elektronické podobě a textové zprávy, mnohé potěší přání v poštovní schránce. Jak to celé začalo?

first-christmas-card

Vánoční přání si drží svoji tradici již od roku 1843, kdy první vánoční přání zaslal Sir Henry Cole, Londýn. První vánoční přání byl jednoduchý obrázek rodiny v dobrém rozpoložení. Prvních 30 let byla Velká Británie jedinou zemí, odkud se exportovaly pohlednice do celého západního světa. Od roku 1875 se díky německému imigrantovi rozšířila sériová výroba pohlednic do Německa. Koncem 19.století se výroba rozšířila i do Ruska a dalších zemí ve střední Evropě.

Vánoční přání ve své původní podobě

Vánoční přání v papírové podobě oblétnou celý svět během jednoho měsíce. Od původních přání se liší především tématikou. První přání většinou zobrazovala Betlém, ve Viktoriánském období byla nejoblíbenější přání s ptáčky a zasněženou krajinou. Postupem času však umělecká přání vystřídaly fotografie. Různá zátiší s vánočním stromečkem, svícny, dekorací a zasněženou krajinkou.

josef-ladaRobinChristmasCardweb2608f37667d_89870616_o2

Vánoční přání v elektronické podobě

Rozesílání vánočních přání v elektronické podobě šetří čas i peníze, ale ztrácí na svém původním půvabu. Můžete volit z široké nabídky přání na internetu a nebo si nechat zhotovit vlastní přání s věnováním nebo firemním logem. Ať už si vyrobíte přání vlastní a nebo si ho stáhnete online, počet příjemců je neomezený.

Vánoční nadílka jazykové školy Light Point

Vánoční přání jako textovka

Nejmladší generace se již rozesíláním a výběrem obrázků nezaobírá a pouze přepošle, některou z oblíbených textových zpráv s vánoční tématikou. Pro inspiraci jsem vám jedno z vánočních textových přání vybrali:

Betlémské světýlko šíří se krajinou
Sliby se plní – kouzelný čas
Den, který strávíš jen se svou rodinou
Najdeš i v sobě Vánoců jas
Krásné svátky plné magických chvil
Tisíce hvězdiček na nočním nebi
Všechny smutky dech Vánoc skryl
Lásku a štěstí Ti ze srdce přeji.

A jak se rozhodnete letos vy? Zachováte tradici a zašlete svým nejbližším jedno z vánočních přání poštou a nebo využijete výhody dnešní doby a vyberete si přání online?

Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme vám ať obdržíte co nejvíce vánočních přání i vy!

Jazyková škola Light Point