Poslední téma červencového „měsíce jazyků“ o Indii je věnováno tradicím a zvykům této země. V předchozích článcích jste se dočetli zajímavosti týkající se množství jazyků, které v Indii používají v jednotlivých částech země. I tradice a zvyky se v Indii liší podle místa, které navštívíte. Je to země bohatá na tradice a zvyky. Poznejte s námi zvyklosti této země!

ZVYKY

namaskarNamaskar
Namaskar nebo Namaste je nejznámějším pozdravem v Indii. Tento pozdrav je tradiční a používá se při vítání návštěvy i při blahopřání. Při pozdravu Namaskar přiložíte k sobě dlaně a pozdvihnete je k obličeji k pozdravu dané osoby.
Říká se, že spjaté ruce symbolizují jednu mysl. Zatímco pravá ruka reprezentuje vyšší podstatu, levá ruka představuje světskou přirozenost.
Mezi další formy pozdravů, které se liší podle místa v Indii, sikhové se zdraví pozdravem Sat-sri-akal, muslimové Adaab, tamilianové Vannkkam.

 

tilakTilak
Tilak je tečka namalovaná na čele ženy, zejména v severní Indii. Může být namalována z mnoha důvodů. Mezi některé z nich patří požehnání, příznivost nebo uvítání. Tilak je vyroben z červené rumělkové pasty (kumkum)což je směsí kurkumy, chromu, jódu, kafru atd.Může to být také santalové pasty (chandan) smíchaný s pižmem.
Tilak se maluje na místo mezi obočím, protože je považováno za skrytou moudrost a duševní koncentraci, a je velmi důležitý při meditacích. Také indikuje místo, kde se otvírá spirituální oko. Umístění této „tečky“ symbolizuje cestu „otvírání“ třetího oka. Všechny hinduistické tradice a ceremonie jsou zahájeny umístěním pár zrnek rýže na tilak (tečku) pomocí ukazováčku nebo palce. Stejný zvyk se traduje při vítání či loučení se s přáteli nebo rodinnými příslušníky.

 

aratiArati
Arati je aktem lásky a úcty. Často se připravuje na znamení uctívání a při cestě za poznáním Božího požehnání, k uvítání hostů, při oslavě dětských narozenin, při rodinných oslavách a pro svatebčany.
Při přípravě arati použijete pět malých lampiček, které se nazývají niranjanas a jsou naplněny olejem a naaranžovány na malém kovovém tácku. Knot je vyroben z bavlny a umístěn v lampičkách. Conchshell naplněná vodou, slibné listy a květy, kadidlo nebo kafr je také umístěn na tácku. Lampičky jsou zapáleny a tácek rotuje v kruhovém pohybu před božstvy a nebo osoby, kterou chtějí uvítat. Cílem arati je zahnat zlé účinky ďábla a vlivu „ďáblova oka“.

 

garlandingGarlanding
Květinové věnce jsou běžně předávány na znamení respektu a úcty. Květinové věnce se dávají návštěvám nebo k uctívání Bohů a Bohyň. Květinové věnce jsou vyrobeny z jasmínových květů a květů oranžového aksamitníku. Květy jsou opletené nití a na konci zavázány do uzlu.

 

 

 

bindiBindi
Bindi je označení naděje, které nosí mladé dívky a ženy. Bindi je odvozen od slova bindu, což v sanskritštině znaměná „tečka“. Je to většinou červená tečka z nachového prášku, kterou nosí ženy mezi obočím na čele. Symbolizuje Bohyni Parvati, která je bohyní ženské energie a ochraňuje nejen je, ale i jejich muže. Tradičně je symbolem sňatku, v současné době ho ženy nosí i jako dekorativní prvek.
Dnes již uvidíte i bindi v jiných výrazných barvách a v různých tvarech a designech. Vyrábějí se také z barevného filce a zdobí se barevnými sklíčky nebo flitry.

 

TRADICE

indicka-svatbaManželství a svatby v Indii
V Indii se i nadále tradují předem smluvené sňatky. Obzvláště na venkově vybírají rodiče synovi partnerku. Hlavním kritériem pro volbu je horoskop obou partnerů. Pokud jsou horoskopy příznivé, dojde k setkání mladého páru. Dalším kritériem je výše jmění budoucí nevěsty.
Rozvod je v Indii legální, ale společnost ji nepřijímá. Rozvedené ženy jsou často považovány za „odpad“.

 

indicky-pohrebPohřební rituály
Indické pohřby jsou provázeny mnoha rituály. Rituály Hindů jsou složité a často i velmi nákladné. Hindové spalují mrtvé na hranicích, popel se sbírá až po 13. dnech a vysypou ho do posvátné řeky nebo moře.

 

 

 

ORNAMENTY

nose pinNáušnice v nose
Mnoho indických žen nosí náušnice v nose ozdobené kamínky. Symbolizuje čistotu a manželství, náušnice v nose zdobí mnoho i svobodných mladých žen.

 

 

 

 

mangalsutraMangalsutra
Je to náhrdelník vyroben z černých korálek, který nosí pouze vdané ženy jako znamení, že jsou vdané. Je to pro Indy stejné jako snubní prsten pro Evropany.
Mangalsutra je uvázána ženichem kolem krku nevěsty. Mangalsutra je většinou vyrobena ze dvou provázků z malých černých korálek se zlatým přívěskem. Černé korálky mají nevěstu ochraňovat od ďábla. Vdaná žena nocí náhrdelník k ochraně manželství a jejich manžela.
V jižní Indii se mangalsutra nazývá „tali“. Je to malý zlatý ornament, navlečený na bavlněné šňůrce nebo zlatém řetízku.