Když se řekne portugalština, každému se hned vybaví Portugalsko. Jsou ale i jiné státy, kde se můžeme setkat s tímto zajímavým a neobyčejným jazykem.

PortugueseFlag

 

A není jich zrovna málo! Počet uživatelů tohoto jazyka je něco kolem 200 milionů. Němčina, italština, dokonce i ruština se nachází až daleko za tímto, dalo by se říci, opomíjeným jazykem. A kde všude se domluvíme portugalsky?

 
 
 

Portugalština patří bezesporu k nejrozšířenějším jazykům světa, nejdeme ji téměř na všech kontinentech. Kde všude se tedy mluví portugalsky? Je to především Portugalsko a Brazílie. Dále nesmíme zapomenout na ostrovy, které patří Portugalsku – Madeira a Azory. Kousek u Afriky nejdeme další ostrovy – Kapverdy. I v samotné Africe můžeme využít portugalštinu, ta je úředním jazykem v Angole, Mosambiku a Guinea-Bissau. V Guinejském zálivu nalezneme ještě malý ostrovní stát – Svatý Tomáš a Princův ostrov. Také v Asii se nachází několik míst, kde se portugalsky můžete domluvit, a to je Východní Timor a Macao.

1 Portugalsky mluvící země

Portugalština se stejně jako španělština vyvinula z lidové latiny a řadíme ji do románských jazyků. Je tedy v mnoha aspektech velmi podobná španělštině, rodilí mluvčí jsou schopni bez problémů číst španělské texty, avšak nelze říci, že se jedná o stejný vztah, jako má čeština ke slovenštině, protože výslovnost je podstatně odlišná. Je ale pravdou, že při zvládnutí jednoho jazyka, je ten druhý velmi snadnou záležitostí. Portugalština má také značné podobnosti s katalánštinou, italštinou a dalšími románskými jazyky, zejména v oblasti gramatiky, ale také slovní zásoba je často velmi podobná nebo úplně stejná:

PORTUGALSKY ŠPANĚLSKY ITALSKY KATALÁNSKY GALICIJSKY
DŮM casa casa casa casa casa
KOČKA gato gato gatto gat gato

Nelze pochybovat o tom, že se portugalský jazyk začíná postupně probojovávat mezi ostatní jazyky a vydobývat si své místo v popředí. Proto neváhejte a začněte také Vy poznávat krásy tohoto neobyčejného jazyka prostřednictvím jazykové školy Light Point, s.r.o.