Madeira, stejně jako Azory, patří Portugalsku. Je však zcela odlišná. Zdejší krajina je považována za botanický klenot. Přírodní krásy a kouzelné vyhlídky obdivují turisté v posledních letech čím dál častěji. Madeira se totiž v poslední době stala jednou z nejčastějších dovolenkových destinací. Kde ji tedy najdeme a proč tam vyrazit?

2 Madeira

Madeira leží ve východním Atlantiku. Zajímavostí je, že cesta z Madeiry do Maroka trvá kratší dobu, než do samotného Portugalska. Jedná se o souostroví, které je tvořeno ostrovy Porto Santo, Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens. Madeira je z těchto ostrovů největší, je široká 19 km (ze severu na jih) a dlouhá 56 km (z východu na západ) a má zhruba 300 000 obyvatel. Hlavním městem ostrova je Funchal.

Madeira dnes přitahuje turisty především díky vysokohorské turistice a bohaté flóře. Turistika je hlavním zdrojem příjmů celého ostrova, proto se snaží přitáhnout i mladší klientelu, které nabízejí mnohé adrenalinové sporty. Jediné, co na ostrově nenajdeme, jsou písčité pláže. Za těmi musí návštěvníci na druhý ostrov, Porto Santo.

3 Porto Santo

Madeira je charakteristická zejména svou přírodou, je zde hojné množství čerstvého ovoce, zeleniny, mořských ryb. Navíc dvě třetiny ostrova jsou díky své barevné květeně chráněné jako přírodní rezervace. Téměř na každém kopci najdeme záplavu květin s křiklavě sytými barvami a kvetoucí stromy. Typické jsou pro Madeiru tzv. levadas. Jedná se o zavlažovací systém, který obklopuje skoro celý ostrov. Celková délka kanálů je 2150 km a právě podél těchto levadas se často vydávají turisté na prohlídku ostrova. Dostanete se tak do velmi odlehlých míst, kam často nevedou ani žádné silnice.

4 Levadas

Pokud zavítáte na Madeiru, jednoznačně byste měli ochutnat tamní víno, které má za sebou dlouholetou tradici. V 16. století se zastavovaly na Madeiře lodě, které vyzvedávaly víno. Během dlouhé plavby se ale často zkazilo, a tak do něj začali přilévat líh. Posléze se zjistilo, že víno lépe chutná. Dnes se dokonce vína zahřívají na vysokou teplotu, aby dosáhla ještě lepší chuti. Můžete vyzkoušet tyto druhy: Sercial (dozrává alespoň 10 let, má zlatožlutou barvu), Verdelho (zlatohnědé, sladké) nebo Malvoisie (nejznámější, hodně tmavé).

Madeira je ostrov, který si určitě zaslouží Vaši pozornost. Každý, kdo ji navštívil, byl okouzlen. Proto neváhejte a připravte se na cestu: naučte se základní portugalské fráze s jazykovou školou Light Point, s.r.o., které určitě ocení každý obyvatel Madeiry.