Portugalsko je země, která se nachází na západním okraji evropského kontinentu. Ačkoliv se jedná o značně malou zemi, honosí se velmi bohatou historií a kulturou.

Každou zemi si člověk spojí s něčím typickým: Itálie – opera, Španělsko – Sagrada Família, Česká republika – Václav Havel, … A tak se ptáme, co Vás napadne, když se řekne Portugalsko? Co je vlastně pro tuto zemi typické? A co by měl každý člověk vědět, než se do Portugalska vydá?

ZAJÍMAVOSTI A FAKTA:

Ačkoliv je Portugalsko větším státem než Česká republika, v počtu obyvatel se tyto země neliší. Jediným sousedem Portugalska je Španělsko a je také důležité vědět, že Portugalsko nemá moře, pobřeží je omýváno Atlantským oceánem. Hlavním městem je Lisabon, který se dostal v dobách zámořských objevů do popředí a dodnes je důležitým přístavem. Ve čtvrti Belém stále můžeme naleznout památky, které svědčí o velkolepých zámořských objevech. Což je například Torre de Belém – věž, která sloužila jako pevnost a výchozí bod mořeplavců. Nesmíme zapomenout ani na Památník zámořských objevů, který je navržen ve tvaru karavely a v popředí si můžeme povšimnout Jindřicha Mořeplavce.

5 Torre de Belém

5 Památník zámořských objevů

AZULEJOS:

Malovaným keramickým dlaždicím, které se nazývají Azulejos, v Portugalsku neuniknete. Nejdeme je téměř na každém kroku. Jsou jimi obloženy stěny, podlahy, dokonce i stropy. Dodnes jsou velmi důležitým prvkem nejen interiérů, ale také exteriérů. Technika výroby byla zavedena už za dob Maurů a poté byla dále zdokonalována. V Lisabonu můžete dokonce navštívit muzeum těchto kachlíků, kde je možné zhlédnout například takovéto výjevy:

6 Azulejos

PORTUGALSKÁ VÍNA:

Kdo navštíví Portugalsko, nesmí vynechat ochutnávku tamních vín. Jen málokterá země se totiž může pochlubit tak odlišnou značkou vína, jako je portské. Většina lidí samozřejmě portské víno zná, avšak existují i jiné typy, které stojí za zmínku. A je to například tzv. vinho verde. Ačkoliv v překladu název znamená „zelené víno“, nejedná se o víno se zelenou barvou, jedná se o červené nebo bílé. Mluvíme ale o vínu, které je mírně perlivé, má nízký obsah alkoholu a vysoký obsah kyselin. Naproti tomu portská vína jsou silná a sladká. Jejich společným rysem je to, že se do každého přidává pálenka, takže v konečné fázi mívají až 20 % alkoholu.

7 Portské

TYPICKÉ POKRMY:

A jaké jídlo v Portugalsku musíte určitě ochutnat? Jednoznačně bacalhau. Jedná se o sušenou tresku, kterou tamní lidé připravují na mnoho různých způsobů, např. pastéis de bacalhau se jedí jako studené chuťovky. Dalším typickým pokrmem je feijoada, kterou oblibují lidé po celém Portugalsku. Hlavní přísadou jsou dušené červené nebo bílé fazole a uzeniny. Nejslavnější portugalskou polévkou je potom caldo verde, ve které je hlavní složkou kapusta. Nesmí chybět ani dezert. Typický je pro Portugalsko tzv. pastel de nata, který zakoupíte kdekoliv, avšak pokud navštívíte již zmiňovanou čtvrť v Lisabonu – Belém, můžete ochutnat tzv. pastel de Belém, kde vlastní speciální recepturu. Však posuďte sami, který je lepší!

8 Pastel de Nata9 pastéis de bacalhau

FADO:

10 FadoDalším typickým prvkem je bezpochyby fado, melancholická hudba. Většinou se jedná o neškolený hlas zpěváka, který doprovází dvě akustické kytary. Také v dnešní době je fado velmi oblíbené. Když se vydáte v Lisabonu do čtvrti Bairro Alto, můžete zavítat do malých restaurací, kde samotný personál předstoupí před hosty a nabídne jim neopakovatelný zážitek v podobě tklivé písně. Jen dávejte pozor! V průběhu písní je neslušné mluvit. Výstup je tak emocionální, že se všichni návštěvníci i personál na malou chvíli zastaví a vstřebávají sílu okamžiku.

 

GALO DE BARCELOS:

11 Galo de Barcelos

Pokud se do Portugalska přece jen vydáte, na každém rohu jistě zahlédnete barevného kohouta (Galo de Barcelos), který je dalším symbolem Portugalska a je také jedním ze suvenýrů, který si turisté často vozí domů. K tomuto kohoutovi se váže pověst – Kdysi dávno byl jeden poutník obviněn, že ukradl stříbro a byl odsouzen k smrti oběšením. Jeho posledním přáním bylo poznat soudce, který vynesl tento rozsudek. Když ho poutním navštívil, soudce měl na stole pečeného kohouta, načež poutník prohlásil, že na důkaz jeho neviny kohout na pekáči zakokrhá. Což se také stalo a poutník nakonec přežil.

 

Zde jsme nabídli pouze výčet všech zajímavostí, které můžete v Portugalsku vidět nebo ochutnat. Avšak nejlepší způsob, jak objevit další neobyčejné věci a okusit nové chutě, je vydat se na cestu. Věříme, že nebudete litovat. Portugalsko je nádherná země, která stojí za návštěvu.

V menších městech a vesničkách však neobstojíte s angličtinou, proto se na cestu vyzbrojte také základními portugalskými frázemi s jazykovou školou Light Point, s.r.o.

Přejeme příjemnou cestu – Boa viagem!