Lektorka japonské kaligrafie

Chcete se dozvědět více o lektorce kaligrafie?

Jmenuji se Yuko a kromě japonštiny se také věnuji výuce japonské kaligrafie.

Odmala jsem si kaligrafii užívala. Můj dědeček byl učitel na základní škole a na kaligrafii se specializoval. Když jsme dědečka a babičku navštěvovali, s dědečkem jsem u kaligrafie strávila spoustu času. Vždy jsem si domů vzala mé nejlepší dílo a dědeček mi daroval to své. Uměl psát opravdu krásně a energicky. Jeho styl kaligrafie se mi velice líbil. Tohle byl můj první zážitek, který se týkal kaligrafie. Je tedy spojený se vzpomínkami na mé prarodiče a venkov.

V Japonsku se také vyučuje předmět, který se nazývá kaligrafie. Takže se každé dítě věnuje kaligrafii alespoň ve škole. Někteří také navštěvují kurzy kaligrafie. Kaligrafický kurz je velice populární také u dospělých.

V naší zemi je běžné, že během prázdnin dostáváme domácí úkoly z kaligrafie. Máme totiž zvyk Kakizome (書き初め), což je věnování se své první kaligrafii v novém roce. Jako domácí úkol jsme si měli během zimních prázdnin procvičovat kaligrafii a ve škole pak odevzdat své nejlepší dílo. Pak jsme vyhlašovali to nejpovedenější Kakizome ze všech.

Já jsem se věnovala kaligrafii také na střední škole. Řekla bych, že kaligrafie mi pomáhala při překonávání stresu ze studia. Když píšete kaligrafii, musíte se soustředit jenom na tahy a tvary znaků, abyste napsali všechno krásně v pěkném balancu. Proto můžete při kaligrafii relaxovat a zapomenout na všední zneklidňující záležitosti.

Takže doufám, že se pomocí kaligrafie dozvíte něco o kráse znaků, něco o Japonsku a jeho kultuře, ale také Vám pomůže při soustředění a nalézání klidu v duši.

Bližší informace o kurzu kaligrafie naleznete ZDE.