knihaKdyž už tento měsíc mluvíme o Jižní Americe, není možné nezmínit tamní literaturu. Některé autory u nás v Evropě ani neznáme, avšak mnohé z knih jsou přeloženy do češtiny. Proto vám zde představíme pár jmen, která jistě stojí za pozornost.

 

  • URUGUAY

mario-benedetti-1

 

Mario de Beneditti (1920 – 2009)

Beneditti je jeden z nejvýznamnějších uruguayských spisovatelů z počátku 21. století. Je známý především pro svoji básnickou tvorbu, ale za bestseller je také považován jeho román Chvíle oddechu, který vyšel v roce 1967 v českém překladu. Příběh byl zdramatizován, zfilmován, dostal se do televizí i rádií. Jeho dílo je velmi obsáhlé, mluví se o sedmdesáti dílech téměř všech žánrů. Za román Jaro s rozbitou tváří (česky 2013) obdržel cenu Zlatý plamen.

  • CHILE

isabelallendeIsabel Allende (1942)

Ačkoliv se tato spisovatelka narodila v Peru, má chilské kořeny. Dnes patří mezi nejprodávanější chilské autory a zároveň se řadí mezi nejčtenější španělsky píšící spisovatele. V roce 2010 získala Národní cenu za literaturu. Od této autorky si můžete přečíst mnoho knih, které byly přeloženy do češtiny, např. Dům duchů, Dcera štěstěny nebo Afrodita.

  • KOLUMBIE

Gabriel-GarciaGabriel García Márquez (1927 – 2014)

Každý milovník literatury jistě zná významného kolumbijského autora, kterým bezesporu je Gabriel García Márquez. Jeho dílo je všestranné, zahrnuje povídky, romány, reportáže, scénáře, ale i filmové kritiky. Světové proslulosti dosáhl svým románem Sto roků samoty. Známé jsou však i jeho další knihy jako například Kronika ohlášené smrti, Láska za časů cholery nebo O lásce a jiných běsech. Tento autor je navíc držitelem Nobelovy ceny za literaturu (1982).

  • BRAZÍLIE

paulocoelhoPaulo Coelho (1947)

Nejznámějším spisovatelem z Brazílie je jistě Paulo Coelho. Patří mezi nejvlivnější a nejprodávanější autory. Jedněmi je považován za mistra, druhými je však odsuzován a hodnocen spíše jako fenomén masové kultury. Jeho knihy vyšly ve více než 150 zemích. Mezi nejznámější knihy patří Alchymista, Jedenáct minut, Alef nebo také Veronika se rozhodla zemřít.

  • PARAGUAY

roa-bastosAugusto Roa Bastos (1917 – 2005)

Jeden z nejvýznamnějších paraguayských autorů je Augusto Roa Bastos, který pracoval také jako scénárista, novinář a přednášel na univerzitách v Latinské Americe, ale i ve Španělsku. Česky vyšly knihy jako Syn člověka a Já nejvyšší.

  • VENEZUELA

fernandobaezFernando Baéz (1963)

Fernando Baéz je známý a navíc velmi zajímavý venezuelský spisovatel, který se dostal do povědomí především pro svou práci, ve které se věnuje tématu ničení iráckých knih a popisuje také různé případy pálení a ničení knih na celé zemi. V roce 2013 vyšla v českém překladu kniha na toto téma – Obecné dějiny ničení knih. Tato kniha vzbudila velký rozruch především v USA. Autor totiž poměrně otevřeně líčí následky bombových útoků na knihovny a muzea v Iráku, které byly zapříčiněny právě americkou vládou. Díky této pasáži v knize má Baéz dodnes odepřen přístup do USA.

Jelikož významných autorů z Jižní Ameriky je nespočet, není možné je vyjmenovat všechny. Zde nabízíme pouze jakousi „ochutnávku“ a doufáme, že jsme vás inspirovali k četbě některé z knih. Pro naše studenty nabízíme v jazykové škole Light Point službu vypůjčení knih a některé z výše jmenovaných (i jiné) máme k dispozici.