Patříte mezi ty, kdo slaví Valentýna? Za co lidé utrácejí a který národ je na svátek zamilovaných  nejštědřejší?

strom_srdci

Češi svátek zamilovaných slaví ve srovnání s jinými národy skromně. Většinou se vydají s drahou polovičkou do restaurace, kde společně stráví příjemný večer při svíčkách. Romanticky naladění muži si troufnou i na kytku a bonboniéru ve tvaru srdce.

Ve světě se ale najdou národy, které si svátek zamilovaných nenechají ujít a slaví ho ve velkém. V Rusku tento americký svátek slaví ve velkém. Za večeři a dárky utrácejí až 10 násobek toho, co utratí Češi. Bohatší vrstva v Rusku na sv. Valentýna kupuje zájezdy do zahraničí. Dopřejí si například cestu do romantické Francie.

Ve Francii se dříve svátek sv. Valentýn nazýval „une loterie d’amour“ (překlad loterie lásky). Což znamenalo, že svobodní lidé sešli v domech a z okna volali jména svých vyvolených. Dnes se mohou Francouzi vydat do stejnojmenného městečka a oslavit Valentýna v rámci 2 denního festivalu.

V Japonsku na Valentýna darují čokolády a přáníčka především dívky. Nejvíce se cení ruční výroba, která dokazuje obdarovanému opravdovou lásku a úctu. O měsíc později Japonci slaví „White day“ (překlad Bílý den), kdy obdarovaní pánové projeví své Valentýnce lásku, formou drobného dárečku.

V Americe je sv. Valentýn velmi populární. Dokonce ho tráví dnem volna a obdarovávají kyticemi, sladkostmi a drobnými dárky nejen své milované partnery, ale i rodiče, učitele a další.

Ať už se rozhodnete pojmout sv. Valentýna v americkém stylu nebo po Česku, přejeme vám ať jste naplněni láskou a užijete si nejen 14.února v blízkosti vašich milovaných.

Vaše JŠ Light Point