Máme před sebou poslední únorový týden a závěrečný článek věnovaný Indii. Věnujme se společně Bollywoodu. Nikdy jste o něm neslyšeli? Bollywood je nejen největším filmovým producentem v Indii, ale i na světě! Nahlédněte spolu s námi do indického světa filmového průmyslu a kultury. Chcete se seznámit s nejkrásnější indickou herečkou? Vstupte!

Bollywood je neoficiální název pro centrum indického filmového průmyslu se sídlem v Mumbaji. Tento název je spojením bývalého názvu města – Bombaj a Hollywoodu (centra amerického filmového průmyslu). Mnoho lidí si pod pojmem Bollywood představuje veškerou indickou filmovou produkci, což je omyl. Jedná se jen o filmy, které jsou natočené v hindštině.

Bollywood ovšem není jediným centrem filmového průmyslu. Nachází se zde i jiná centra, kde se natáčejí filmy v ostatních indických jazycích (tamilština – Kollywood, telugština – Tollywood). Z našeho pohledu jsou skoro všechny bollywoodské filmy muzikály. Například i v akčních filmech se objevuje tanec a zpěv. Téměř ve všech bollywoodských filmech se zpívá a tančí a to ne málo. Tyto filmy trvají v průměru kolem 3 hodin, což je z našeho hlediska opravdu dlouhý film. Bollywood je velmi produktivní. Vyrobí se zde mnohem více filmů než v americkém Hollywoodu!

TANEC

Tanec je nedílnou součástí indických filmů a často je na těchto filmech tou nejzajímavější částí. Bollywoodské fílmy mají totiž mnohdy dost primitivní zápletku. On miluje ji, ona miluje jeho a po prvních minutách filmu už se nemusíte tolik namáhat, abyste zjistili, jak film skončí. Takže se v průběhu filmu těšíte hlavně na části, ve kterých se tančí.

Bhangra je hudba nebo tanec, který má své kořeny v regionu Punjab. Je to původně lidový tanec a lidé jím vždy oslavovali příchod jara. Dnes tento název slouží všeobecně pro označení moderního indického tance, který se skládá z několika rozdílných tanců. Dalo by se říci, že tímto názvem můžeme označit indický pop. 

Nejkrásnější hvězda Bollywoodu

Aishwarya Rai je žena mnoha tváří. Je herečkou, zpěvačkou a dokonce i modelkou.  V roce 1994 vyhrála soutěž Miss World. Jako modelka pracovala pro velmi významné společnosti jako například Palmolive, Coca-cola a Casio. Bývá označována jako nejkrásnější žena Indie. Mluví hindsky, ale točí filmy také v angličtině. Její první anglicky mluvenou rolí byl film Moje velká indická svatba. Vystupuje dokonce i v evropských a hollywoodských filmech. Aishwarya je silně věřící a ovládá mnoho jazyků. Je také držitelkou mnoha významných filmových ocenění. V roce 2011 otěhotněla a v roce 2012 se chystá zpět na filmovou scénu. 

„Bollywood Oscars“

Je to indická verze Oscarů. Tato událost se každý rok koná v jiném městě. Je to pocta skutečně globální povaze indické kinematografie. Předávání těchto cen sledují miliony diváků po celém světě a je to opravdu oblíbená show. Po předávání následuje obrovská a divoká párty všech celebrit Bollywoodu.

Bollywood v ČR!

I my jsme se dočkali slavného BOLLYWOODU v Čechách.  Praha se objevila v několika indických filmech např. Rockstar. V říjnu 2011 proběhl v Praze již 9. ročník festivalu bollywoodského filmu. Hned v několika pražských kinech se promítají nejlepší a nejzajímavější indické snímky, které můžete spatřit například i na festivalu v Cannes. Tento festival doprovází například i bollywoodský jarmark, kde bývají připraveny indické delikatesy, hadříky, „cetky“ atd. Můžete se také pobavit v pražském klubu při poslechu bollywoodských hitů.