Pomaturitní studium BrnoMinisterstvo školství chce české studenty připravit o možnost pomaturitního studia. Co si o tom myslíte? Největší klientelou jazykových škol se stávají studenti, kteří neuspěli u příjimacích zkoušek na vysokou školu. Co teď? Najít si na rok práci, brigádu nebo jít na úřad práce? Pomaturitní studium bylo variantou, kterou zvolila většina neúspěšných studentů. Byl to pro ně tzv. překlenovací rok, který ale není rozhodně ztrátou času a jistě již obohatil spoustu studentů. Mohou se zdokonalit v jazyce a navíc nepřijdou o status studenta a všechny výhody s tím spojené.
 
Je student s maturitou, bez praxe a bez větší znalosti jazyka atraktivní pro zaměstnavatele? Jazyková škola může studentovi ulehčit následné hledání práce a také nabízí lepší uplatnění na trhu práce. Například s mezinárodní zkouškou z jazyka má více možností než s pouhou maturitou.
 
V dnešní době, kdy jsou jazyky tak důležitou součástí našeho života je to jedině plus umět jazyk velmi dobře použít. Zde vyvstává další otázka. Jakou úroveň výuky jazyků mají naše státní školy. Ať už základní, střední či vysoké? Kdo z nás je po ukončení střední školy schopen plyně komunikovat s rodilým mluvčím? Zásadní problém je, že studenti nejsou zvyklí mluvit. Napíší testy na jedničku, slovíčka a gramatiku sypou z rukávu, ale nejsou připraveni na běžnou komunikaci.
 
Na jazykové škole, zahodíte stud a „rozmluvíte se“. Někdo by mohl oponovat, že na vysoké škole studenti dále pokračují s výukou jazyka. Ale pojďme se společně zamyslet nad otázkou, jak kvalitní je výuka pro desítky či stovky studentů naráz. Je nereálné, aby se Vám někdo věnoval individuálně a vy měli možnost normálně komunikovat v daném jazyce.
 
Jazykové školy poskytují tuto zcela výjimečnou možnost. Určitě je ale potřeba být opatrní při výběru. Některé jazykové školy se z důvodu většího zisku a na úkor kvality výuky snaží „nacpat“ co nejvíce studentů do tříd. Lepší je vybrat takové, které nabízí osobní přístup a tím pádem se Vám může lektor věnovat naplno.
 
Česká republika jako jediná v Evropě nabízí tuto možnost. V naší zemi se proto objevuje velmi mnoho studentů například i ze Slovenska. Přijíždí do Čech, aby mohli absolvovat pomaturitní studium. Zrušení této možnosti vystaví studenty velkému stresu a nejistotě. Nemluvě o tom, že jazyková škola jim může být velmi nápomocná při vykonávání dalších přijímacích zkoušek na vysokou školu a pokud nechtějí nadále studovat, určitě budou atraktivnější i pro potencionálního zaměstnavatele. Po absolvování kurzu nabízí většina jazykových škol vykonání různých druhů zkoušek.
 
Některé jazykové školy v Brně také nabízejí možnost studovat hned dva jazyky naráz! To znamená, že student může vykonat dvě zkoušky za pouhý jeden rok! Nejedná se jen o „klasické jazyky“, na které jsme zvyklí, ale v nabídce můžeme najít i například japonštinu, ruštinu a další zajímavé jazyky. Proč si vybrat právě tyto? V dnešní době, kdy obchodujeme a komunikujeme nejen s evropskými státy je obrovskou výhodou umět i jazyky, které nebyly doteď až tak populární, ale s postupem času zjišťujeme, že i takovéto je potřeba umět.
 
Je opravdu nutné tyto výhody a možnosti pro absolventy středních škol úplně zrušit a tím jim zkomplikovat další rozhodování? Nezapomeňte, že školní rok 2012/2013 je nejspíše poslední možností pro pomaturitní studium!
 
Vaše jazyková škola Light Point,s.r.o.
Autor článku: Michaela Sedláková