Připravili jsme pro vás ABECEDU LÉTA, která vám připomene, na co všechno je potřeba před letním cestováním myslet. Některé rady berte s nadsázkou, je léto a proto naše doporučení mohou být trošku netradiční 🙂 Přejeme vám krásné prožití letních prázdnin, pohodové čtení rad a doporučení na léto a především šťastný návrat domů!

Seznamte se s prvním dílem ABECEDY LÉTA!

Auto

autopujRozdíly v pravidlech silničního provozu se především týkají rychlostních limitů, které se mohou lišit i podle věku řidiče. Pokud si budete auto pronajímat v cílové destinaci, nezapomeňte na příplatek za pojištění!

Co doporučujeme?

Ujistěte se, že máte platný řidičský průkaz a seznamte se s pravidly silničního provozu místa pobytu. Nezapomeňte, že v některých zemích (Kypr, Velká Británie, Japonsko atd) se řídí nalevo. I kruhové objezdy mají svá specifická pravidla 🙂

Beletrie

knihyDobrá kniha vás zabaví nejen na cestě na dovolenou v letadle, ale i při odpočinku na pláži. Kombinace dobré knihy, odpočinku a opalování je to nejlepší, co můžete pro sebe udělat 🙂

Co doporučujeme?

Čím více knih, tím lépe 🙂 Můžete navštívit i naši knihovnu a zapůjčit se i cizojazyčnou literaturu!

 

Cestovní doklady

65240I když už se do většiny zemí můžeme vypravit pouze s občanským průkazem, mějte pas u sebe jako náhradní cestovní doklad. Do USA se bez víz a biometrického pasu nedostanete, proto se ujistěte, že máte správný cestovní doklad.

Co doporučujeme?

Přibalte si ověřenou kopii cestovního dokladu, pro případ ztráty nebo krádeže. Usnadní vám to vyřízení náhradního dokladu.

Dárkové předměty

images (1)Ať už si vezete na památku ze zahraničí upomínkový předmět pro vlastní potřebu nebo jako dárek, vybírejte s rozvahou a nezapomínejte na pravidla a zákony dané země. Ne každý suvenýr si můžete přivézt!

Co doporučujeme?

Korály, mušle nebo kameny ze zemí mimo EU, vám rozhodně vyvážet nedoporučujeme. V rámci EU si dávejte pozor na dovoz potravin, benzínu, alkoholu a tabákových výrobků.

Export

stažený souborJak už jsme zmínili u dovozu dárkových předmětů. I export (vývoz) má svá pravidla. Ať se chystáte na dovolenou autem, nebo letecky, připravte se na prohlídku obsahu zavazadel.

Co doporučujeme?

Zjistěte si před odjezdem co smíte a nesmíte. Chorvatsko již pochopilo, že „správný“ Čech bez salámu nikam nepojede a tak zvýšili limit až na 10 kg na osobu 🙂 Tabákové výrobky (kartón/ osoba) a alkohol (lahvinka je max.).

Finance

stažený soubor (1)Bez peněz, do hospody nelez! I když se chystáte na dovolenou s „all inclusive“ nezapomeňte si na cestu přibalit kromě hotovosti i kreditní kartu nebo cestovní šeky na neočekávané výdaje.

Co doporučujeme?

Nákupy dárkových předmětů u pouličních prodejců bez hotovosti nepořídíte. V některých zemích je dokonce výhodnější nakupovat v dolarech než v eurech. Doporučujeme na cesty přibalit hotovost v různých měnách, ať nakupujete výhodně 🙂

Gesta

1d55340fb3316aaed9e80a6ed8ff4a2b

Neumíte cizí jazyka a chystáte se na dovolenou? Seznamte se alespoň se základními gesty, která jsou typická pro obyvatele cílové destinace. Nejednou se můžete dostat do problému právě při špatné gestikulaci.

Co doporučujeme?

Zapomeňte na prostředníček a vyměňte ho za úsměv 🙂 S tímto gestem dojdete nejdál!

 

Přejeme vám pohodové prožití letních prázdnin, spoustu zážitků z cest a těšíme se na vás opět v jazykové škole Light Point!