Vánoce se slaví téměř po celém světě. Jako jeden z mála svátků se slaví ve všech zemích bez ohledu na vyznání. Z dříve ryze křesťanského svátku se stal Advent honbou za dárky, obdobím stresu a předháněním se, kdo utratí víc peněz. Podívejme se nyní společně na vánoční zvyky a tradice v různých zemích:

Vánoce v Mexiku – 24.12.

 

Vánoce v MexikuVánoční svátky jsou v Mexiku zahájeny 15. prosince a to devíti denním svátkem Pasadas („hledání noclehu“). Tento svátek symbolizuje putování Panny Marie a Josefa, kteří neměli kde složit hlavu před narozením Ježíše. Toto období je doprovázeno Pastorales („Pastorační pouť“), v čele s archandělem Michaelem. Tento čas je určen k přijímání návštěv, popíjení ovocného čaje a připravě sladkých placek ochucených anýzem.

 

posadaDárečky se rozdávají 24.12. o půlnoci. Tehdy se do jesliček pokládá figurka dítěte znázorňující právě narozeného Vykupitele. Až poté přichází čas na rozbalování dárků. Dárečky a sladkosti dávají Mexičani do velkého hliněného džbánu na vodu – pinty, který visí ze stropu a je ozdobený peřím atd. Děti se po něm natahují a tlučou do něho dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud džbán nespadne a sladkosti a dárky se nevysypou.

 

Na vánočním stole nesmí chybět: krocan, mořská treska a také typické obložené mísy zvané „romeritos“, na nichž nechybějí masové placičky, krevety a výhonky divoce rostoucích bylin.

Oslava Vánoc je typicky hlučná a veselá bez vánočního stromečku.

 Vánoce ve Velké Británii – 25.12.

 

Father ChristmasVe Velké Británii nosí dárky Father Christmas („Otec Vánoc“), který přijede na saních tažených soby. Komínem se dostane do domu, kde na něj čeká mléko a sušenky. V noci z 24. prosince Father Christams naplní dětem punčochy dárky, aby si je mohly 25.prosince rozbalit dříve než se vydají ke štědrovečernímu obědu.

 

cracersOběd začíná rozbalením nejen vánočních dárečků, ale i Christmas cracer („vánoční bonbón z papíru s překvapením“).

Na vánočním stole nesmí chybět: hrachová polévka a šunkou, krocan s kaštanovou nádivkou, zeleninou a omáčkou. Po hlavním chodu si mohou vybrat z více dezertů, mezi nimiž nesmí chybět tradiční anglický švestkový pudink – Christmas pudding.

Na vánoce se ve Velké Británii zdobí vánoční stromeček.

Vánoce v Německu – 25.12.

 

AdventsgesteckV Německu stejně jako v České republice první adventní neděli zapálí první svíčku na adventním věnci. Děti dostávají adventní kalendáře, které jsou plněné čokoládovými bonbóny. Nechybí ani vánoční řemeslné trhy, kde si mohou návštěvníci za cenu materiálu vyrobit vlastní vánoční dárek za dozoru řemeslníků, truhlářů nebo perníkářů. Sv.Mikuláš je prvním znamením pro děti, že Vánoce jsou za rohem. Každé dítě si vyleští botičky a čeká 6.prosince, jestli je Mikuláš obdaruje něčím dobrým na zub.

 

Řemeslné trhyA kdo rozdává v Německu dárky na Štědrý večer? Na rozdíl od nám známého Ježíška, přichází vánoční duch jménem Weihnachtsmann. To však neplatí pro jižní Německo, kde s dárky přijde Ježíšek.
Na vánočním stole nesmí chybět: husa a tradičně se podávají sladké ovocné kompoty a zavařeniny, případně kachna, krůta, ryba. Mezi cukrovinky patří tradiční vánoční cukroví, perníčky a placičky s čokoládovou nebo různobarevnou cukrovou polevou.

Na Vánoce se v Německu zdobí vánoční stromeček, betlém a jesličky.

Vánoce ve Španělsku – 6.1.

 

La NochebuenaVe Španělsku začíná vánoční sezóna na začátku prosince tak jako u nás. Vánoce jsou ve Španělsku náboženské svátky, lidé navštěvují kostely a vánoce jsou méně komerční než v České republice. Ve Španělsku chodí na Štědrý den Pepa Noel („Otce Vánoc“). Štědrý večer La Nochebuena (“Dobrá noc”) je určen k hodování, rodinným setkáním a navštívě La Misa del Gallo (“Kohoutí mše”). Dárečky však děti dostanou až 6.ledna na los Tres Reyes Magos („Tři Krále“). Děti připraví boty se slámou a mrkví pro koně králů a za odměnu dostanou dárky.

CaganerV Katalánsku sedí za jesličkami kakající koledník, který naděluje dětem dárečky 25.12.!
Na vánočním stole nesmí chybět: krocan, ovčí maso, plody moře, kozí maso atd. V severní části Španělska, v Katalánsku, se na Vánoce připravuje například takzvané carn de olla – maso z hrnce. Ze sladkého si můžete pochutnat na las figuras de mazapán (marcipánové figurky), los polvorones (sádlové cukroví), los turrones (sladkosti z mandlového nugátu).

 

Na Vánoce se ve Španělsku zdobí vánoční stromeček, oblíbené jsou živé betlémy před kostely,

¡Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo! Veselé Vánoce a úspěšný nový rok!