Uruguay1

Druhá nejmenší země Jižní Ameriky, Uruguay, leží na břehu Atlantského oceánu. Ačkoliv se jedná o španělsky mluvící zemi, portugalština ze sousední Brazílie značně ovlivňuje toto území. Uruguay totiž byla dlouhou dobu okupována Brazílií, svou suverenitu poté musela dlouhá léta bránit. Dnes je však svobodnou zemí, s vlastním prezidentem, ústavou i parlamentem.

 

Uruguay je rozdělena do devatenácti částí a hlavním městem je Montevideo. Jelikož je v celé zemi velmi oblíbený fotbal, srdcem hlavního města je právě fotbalový stadion. Vždyť tahle malá země vyhrála dvakrát MS ve fotbale (1930 a 1950)!

Montevideo1

Uruguay 3

Jak již bylo zmíněno, v Uruguayi se domluvíte především španělsky, u hranic s Brazílií se potom mluví o tzv. portuñol – jedná se o mix španělštiny a portugalštiny. Využít můžete také angličtinu, která je spíše jazykem pro obchodování a z důvodu velkého množství imigrantů je částečně možné použít italštinu a francouzštinu.

Co se týká vzdělávání, povinných je stejně jako u nás 9 let. Dále pak následuje šestiletá střední škola, přičemž první tři roky jsou základní a další tři slouží jako příprava na vysokou školu. Státní univerzitu v Uruguay však mají pouze jednu, studenti ale mohou využít služeb čtyř soukromých univerzit. I díky propracovanému systému školství si Uruguay získala velký věhlas a převyšuje tak ostatní státy Jižní Ameriky.

Uruguay se zapsala do dějin také legalizací marihuany. Tamní prezident, José Mujica, totiž hájil úplnou legalizaci marihuany s tím, že válka proti drogám selhala a bylo tak potřeba nějak zakročit. Uruguay se tak stala jediným státem, kde bude celý proces legální. Tento krok sleduje celý svět, protože Uruguay je známá nejen pro svou liberálnost, ale také bezpečnost. Patří totiž mezi nejbezpečnější země Jižní Ameriky, oproti například Kolumbii, kde je násilí celkem běžnou záležitostí.

uruguay

Ačkoliv Uruguay svou rozlohou nemůže konkurovat Argentině nebo Brazílii, svým myšlením je daleko napřed. Jak si sami můžete všimnout, jedná se o velmi pokrokový stát, který stojí za pozornost.

Více zajímavostí o Uruguayi a ostatních španělsky mluvících státech na hodinách španělštiny v jazykové škole Light Point, s.r.o. Proto neváhejte a přihlaste se do kurzu!