vlajka_SpanelskoŠpanělsko je známé nejen jako destinace, kde spousta rodin tráví svůj volný čas   u moře nebo po památkách. Španělsko je země mnoha krás, bohaté historie, ohnivého temperamentu, flamenca a skvělého vína.

 

Španělsko je svou rozlohou čtvrtou největší zemí Evropy a patří k němu Baleárské ostrovy na východě a více než tisíc kilometrů vzdálené Kanárské ostrovy v blízkosti afrického pobřeží. Jih země tvoří jakýsi most mezi Evropou a Afrikou. Úředním jazykem pro celé území je španělština (kastilština), další jazyky jsou uznávány jako úřední jednotlivými autonomními společenstvími.

Španělské království je místem, kde se můžete věnovat nejrůznějším aktivitám, od vodních sportů jako je windsurfing, potápění, vodní lyžování a plavbu ve člunech, přes jízdu na koních, golf, tenis až po nákupy starožitností, umělých perel, keramiky, krajek, skla a kůže. Nemůžete zde zapomenout ani na zábavu a kulturní aktivity jako jsou býčí zápasy, karneval, Flamenco festival či různé koncerty a vystoupení. Španělská vína jsou jedna z nejchutnějších a jsou dobrými společníky nejen na dovolené.

coast

Nejznámějším španělským dědictvím ve světě je pravděpodobně korida, která se na jeho území dostala ze starověkého Říma. Býčí zápasy jsou ale také předmětem častých kontroverzí a sporů mezi jejich příznivci tvrdícími, že korida neodmyslitelně patří ke Španělsku, a odpůrci hlásajícími, že se jedná o týrání zvířat. Obě skupiny mají samozřejmě pravdu, proto je téměř nemožné, aby tento spor někdy skončil úplným vítězstvím jedné strany. Od časů minulých, kdy bylo po celém Španělsku bezpočet arén a život bez koridy byl naprosto nepředstavitelný, se však už mnohé změnilo. V dnešní době je v některých regionech počet zápasů snížen na minimum a ve vysoké míře se tato činnost praktikuje už jen v Madridu, Andalusii a Pamploně. V posledním jmenovaném městě je navíc velmi populární sedmidenní slavnost Sanfermines, během níž lidé utíkají ulicemi před stádem býků.

slavnost_Sanfermines

Velkého věhlasu si užívá rovněž španělská hudba. Mezi typické zástupce místních stylů patří hlavně flamencopaso doble. Oba jsou doprovázeny tancem a jejich sláva se rozšířila z horkokrevné Andalusie. Především flamenco získalo velkou popularitu i v zahraničí. I ono prošlo historickým vývojem od dob jeho začátků, kdes si ho nikdo neumí představit bez typických španělských akustických kytar a kastanět. Mezi nejznámější interprety tohoto hudebního stylu patří Paco de Lucia.

flamenco

Ve světě nejznámější je zajisté španělský král Juan Carlos, který nastoupil na trůn v roce 1975, po smrti neblaze proslulého fašistického generála Franca. I když je Juan Carlos hlavou státu, není hlavní politickou osobností. V historii zaujímají důležité místo i panovníci Isabela KastilskáFerdinand Aragonský, kteří v 15. století svojí svatbou spojili svá dvě království a dali tak základ dnešní podobě Španělska. Královna Isabela navíc pověřila Kryštofa Kolumba plavbou, při které objevil v roce 1492 Ameriku.

Prvni_Kolumbova_vyprava

Velkou vášní Španělů je sport, především fotbal. Pokud se řekne Španělsko, nejen lidé znalí sportu si určitě vybaví dva velké rivaly FC Barcelonu a Real Madrid, kteří jsou známí snad všude ve fotbalovém světě. Je to dáno i velkými úspěchy španělské reprezentace, která je držitelem posledních titulů mistrů Evropy i světa. Když tyto dva týmy hrají proti sobě, je celá země na nohou a sleduje tento emocemi doprovázený „souboj“ gigantů. Mezi nejznámější hráče současnosti a poslední dekády patří Andres Iniesta, Xavi, Fernando Torres, Iker Casillas, Fernando Hierro nebo Raúl Gonzalez. Dalším významným sportovcem, který získal věhlas ve světě, je tenista Rafael Nadal. Ve svých pětadvaceti letech již patřil k nejúspěšnějším hráčům všech dob, a to má ještě velkou část kariéry před sebou. Pozice světové jedničky dosáhl v pouhých dvaadvaceti letech. Za sebou má už vítězství na všech grandslamech.

Rafael_Nadal

Španělsko je vyhledávanou destinací díky svým písčitým plážím s malebnými zátokami a pulzujícími přímořskými letovisky. Pokud vás omrzí slunění na středozemním slunci, můžete využít některé z možností sportovního vyžití, nebo si udělat výlet do některého ze španělských měst. Poznejte na vlastní kůži pravý španělský temperament. Naše jazyková škola Light Point Vám přeje krásně strávené chvíle pod španělským sluncem.