dopisni_znamkaFinsko je země relativně blízko České republice, avšak málo o ni víme. Pro trávení našich dovolených většinou vybereme z katalogu oblasti plné slunce a kdo chce zažít dobrodružné rybaření volí Norsko. Chcete vědět o Finsku více? Pojďte si přečíst odpovědi mého strýce žijícího ve Finsku již 35 let.

 

Irmeli Premek

.

.

Za rozhovor děkuji svému strýci Přemkovi V. a jeho ženě Irmeli N.V.  Autor rozhovoru Marcela Bročková

.

Jací jsou Finové lidé?

Finové jsou velice tišší lidé, hodně uzavření. Pokud však člověka poznají blíže, dají za něj ruku do ohně a stojí za ním.

dictionaryJaká je finština řeč?

Finština je velice složitý a těžký jazyk. Sami Finové svůj jazyk neznají kompletně. Často i v hospodách vedou spory o tom, ve kterém pádě je dané slovo apod. Co se mi zde na rozdíl od Čechů líbí je to, že neuslyšíte Finy říkat žádné sprosté slovo. U nich vše funguje, takže lidi nic nenutí nadávat.

 Za jak dlouhou dobu se dá finština naučit?

Jedná se skutečně o náročný jazyk. Já jsem se jej naučil řádně v hospodě. Finové jsou zprvu hodně uzavření, ale nápomocní. Ze začátku mi věnovali dostatek času na to, abych jejich jazyk pochopil a naučil se jej. S angličtinou nebo němčinou se však domluvíte téměř všude. Rozhodně doporučuji nepodceňovat jazykovou vybavenost, neboť Finsko je nádherná země a je škoda si o ní nepopovídat přímo s místními lidmi.

Jaké jsou pracovní příležitosti ve Finsku?

Finové jsou natolik konzervativní a žijí v natolik velké zemi, že jsou ochotni cestovat velké vzdálenosti za prací. Manželka dojíždí každý den 100-150 kilometrů za prací učit na univerzity. Je tak běžnou praxí, že do práce odjíždí v šest ráno a v osm hodin večer přijíždí domů. Pokud rodina nežije z produktů vlastní farmy, je téměř pravidlem cestovat za prací do jiného, hodně vzdáleného, města.

Jak nejčastěji lidé cestují do zaměstnání?

Pokud se jedná o kratší vzdálenost, volí auto. Pokud je však vzdálenost delší, pro pohodlí cestování volí autobusy. Ze strany státu není žádná finanční podpora pro cestování za prací.

Jak se na tebe dívají jakožto na cizince?

Záleží na oblasti. Čím víc na sever, tím jsou lidé více uzavření a akceptují pouze lidi ze své oblasti. Dokonce kolem polárního kruhu jsou lidé natolik konzervativní, že i Finové z oblasti Helsinek jsou bráni jako „cizinci“.

Co je zajímavé na polární noci/polárním dnu?

Zažít na vlastní kůži polární noc nebo polární den je moc zajímavý okamžik. Avšak polární noc působí na lidi po delší době depresivně. Není totiž noc, jak jsme zvyklí tady, v Čechách. Tady je noc černá, polární noc v praxi znamená spíše přítmí. Pro člověk je tak velmi obtížné orientovat se v čase, je stále stejné „světlo“. V tomto období nejčastěji volí své dovolené někde v teple, u moře. Často jezdí do Itálie nebo na Kanárské ostrovy. Naopak během polárních dnů naopak je stále světlo a pro lidi, kteří spatně spí, je toto období velice nepříjemné. Lidé žijící v oblastech polárních dní a nocí si samozřejmě po několika letech na tento rytmus zvyknou, ale pro nově příchozí je to zprvu neobyčejná zkušenost, ale nakonec se rádi vracejí do své oblasti, kde mají standardní den a noc.

polarni zare

Říká se, že Finové trpí na deprese kvůli polárním nocím. Jak je to doopravdy?

Finové to nepřiznají, ale je to tak. Pokud mají finanční možnosti, odcestují za sluníčkem. Nejoblíbenější a nejčastější destinací jsou Kanárské ostrovy. Někteří senioři tam cestují až na čtyři měsíce. Ne však všichni tuto možnost mají, ať už z důvodu financí, tak třeba i proto, že mají na starosti velký statek, kde mají dobytek. Ten jim neumožní odcestovat na delší čas, nebo vůbec.

Je nějaká podpora ze strany státu z důvodu depresí kvůli polární noci/dnu?

Dříve to tak bylo. Dříve podpora státu byla, nyní již nic takového není a je na každém občanovi, jak se svými financemi naloží a zda je využije například pro cestování. Stát zastává názor, že se o každého novorozeného Fina až do jeho plnoletosti postará. Ve Finsku platí, že dokud nejste plnoletý, stará se o vás rodina, rodiče, jakmile dovršíte plnoletosti, běžné je, že děti odejdou na koleje nebo si pronajmou byt a bydlí od rodičů. Je to mnohem lepší pro jejich osamostatnění a postavení se na vlastní nohy.

Kde je lepši život, na jihu nebo severu Finska?

Jak jsem poznal lidi ve Finsku, pro mě osobně rozhodně jih Finska. Na severu Finska jsou lidé hodně uzavření a nepřijímají mezi sebe ani Finy.

K čemu využívají tamní známá velká jezera?

Především k rybolovu. Nejsou využívány pro žádné elektrárny apod.

Jaká jsou typická domácí zvířata?

Nejrozšířenějším domácím mazlíčkem, asi jako všude na světě, je pes. Není však výjimkou mít doma několik psů a koček. V menší míře i rybičky a andulky.

ryba na taliriJaká je finská kuchyně? Typický recept?

Pro finskou kuchyni jsou typické ryby. Na všechny způsoby. Jak není domu bez sauny, není ani domu bez udírny. Poradí si i s malými rybičkami, které udí. Finská kuchyně je velice zdravá a lehká. Aby taky ne – mají široký výběr jak mořských tak sladkovodních ryb. Mezi typické patří pečená ryba. A hlavně – ke každému jídlu připravují salát. Ne však tak jak je zvykem u nás – míchaný salát zalitý dresinkem. Ve Finsku je standardní nakrájet jednotlivé druhy zeleniny na misky zvlášť a každý strávník si nabere dle momentální chuti sám.


Co Finové dělají ve volném čase?

Snad každé i sebemenší městečko má postavený nějaký areál, kde je mnoho sportovního vyžití. Ať už si zde můžete zahrát hokej, jít do posilovny, do bazénu, vířivky, sauny, squash, aerobic, spinning, veslování, zumbu apod. Finové rádi tráví svůj čas v těchto zařízeních. Je to jedno z mála míst, kde se lidé shlukují na malém místě a mají zájem si vzájemně povykládat.

Když se řekne Finsko, vybaví se mi sněžnice. Je zde pro ně ještě využití?

Už mnoho let jsem nikoho se sněžnicemi neviděl. Ale samozřejmě severnější části Finska je určitě ještě využívají.

Co je pro Finsko typické?

Typické? Vše se asi spojuje spíše s přírodou, ať už polární noc/den, polární záře, velké množství jezer, losi, sobi, psí spřežení, sauna, brusinky, ryby na všechny způsoby.

Proč ses rozhodl žít ve Finsku?

Kdysi v minulosti jsem dostal příležitost jet učit na univerzitu. Vstřícnost zdejších lidí, jejich vřelá srdce pod nepřístupnou slupkou, to je něco, co jsem nikde nepoznal. Zdejší příroda a především všudypřítomný klid mě zastavil v těchto místech, kde jsem našel i svoji životní partnerku.

Co se dá přivézt jako typický suvenýr?

Co lepšího si dovézt z Finska než nezapomenutelné zážitky a okamžiky, které nikde jinde na světě nezažijete. Návštěva Laponska je okouzlující, zažít na vlastní kůži finskou saunu je ráj na zemi, u silnice potkat soba namísto nám známých srn je netradiční, a v neposlední řadě vidět polární záři – to je něco opravdu nádherného.

finsko_sauna

Jak je to s mobilními telefony? Prý se bez nich Finové neobejdou.

Je to tak, nikde nepotkáte Fina bez telefonu. Finská společnost Nokia mluví za vše.

Česká republika je národ houbařů. Sbírají něco také Finové?

Finové již dlouhá desetiletí sbírají brusinky a borůvky, které jsou větší než u nás. Lidé ze sousedství se na mě zprvu dívali s úsměvem na tváři, že chodím na houby, ale jakmile zjistili, že houby jsou výborné ve všech podobách, začali houbařit taktéž.

Jaké houby tam rostou?

Vzhledem k tomu, že houbaře v místních lesích příliš nepotkáte, najdete houby mnohem větší než u nás. Ale opět záleží „na místech“. Nejrozšířenější houbou je hřib pravý. A velikost? Průměrně 10-15 centimetrů.

kosik hub

Jaká místa stojí za to určitě navštívit?

Záleží, co kdo očekává od návštěvy severských zemí. Finsko je nádherná země, ale aby člověk navštívil vše zajímavé, musí ujet velké vzdálenosti. Doporučuji při návštěvě navštívit i sousední Švédsko a vše si projet autem.

Máte stejné zkušenosti ze života ve Finsku? Vaše zážitky nás zajímají, napište nám je. Na Vaše příspěvky se těší jazyková škola Light Point.