uvodni_obrazekJaký je vlastně život v Austrálii? Jací jsou Australané lidé? A jaká místa určitě vidět? Podívejte se, jaké odpovědi si připravil Petr, který žil deset let v Austrálii a nechal nás nahlédnout pod pokličku národa protinožců.

 

 

Jací jsou Australané lidé?

Australani tím, že jde o mix všech možných kultur, převážně anglické kolonie (ale to už v dnešní době nehraje tak velkou roli), převzali vychování a způsob anglickým stylem. Úcta jeden k druhému ať už je to cizinec nebo domorodec, Aborginie, je silně zakořeněné a lidé si pomáhají, i když je dělí byť jen jeden metr vysoký plot mezi zahradami.

Jak přistupují k cizinci? V Austrálii je mnoho cizinců – z Asie, z Evropy. Chovají se ke všem stejně?

Typický Australan byl a je vychovávaný k respektu k jiným rasám a není zde jakýkoli problém v chování. Spíš jsem se setkal s rozdíly ve škole, kde moji vrstevníci se mnou vyrůstali  a byl zde jistý proces pochopení, ale to k mládí patří. Víc jsem se setkal s přátelským přístupem a pomocí ze strany Australanů v momentě, kdy jsem přesně ještě nepochopil jejich přístup k životu. Co se týče mých rodičů, dostali se hned do půlročního programu, který je učil anglicky a porozumět kultuře a celkově zapadnout do odlišného prostředí než Evropa. Rozdíly mezi lidmi nedělají, spíš je to tak, že se každý cizinec chová slušně a chce pochopit australskou kulturu, protože vidí kolem sebe, jaké mezilidské vztahy mezi sebou mají naučené.

Je rozdíl v přístupu, pokud přiletíme na dovolenou nebo tam zůstaneme kvůli práci?

Toto nedokáži posoudit, v Austrálii jsem nepracoval, jen dělal brigádu. Klasika, ráno před školou jezdil na kole a rozhazoval noviny na příjezdovou cestu u domu těm, kteří si noviny předobjednali. Myslím si ale, že není rozdíl v chování, jde o to, že turista většinou navštíví místa, která jsou mediálně známá, než aby si udělal ten čas zastavit se a podívat se na celkový přístup k životu, který Australani mají.

Gold Coas

Gold Coast

Jak vidíš úroveň angličtiny u nás a v Austrálii? Učí se tady „jiná“ angličtina? Říká se, že australská angličtina je „míchaná“ všemi přistěhovaleckými národy. Taky je to údajně hodně tím, že je v Austrálii hodně Asiatů.

Úroveň angličtiny se dá asi těžko posoudit, když náš mateřský jazyk je čeština a tam je mateřský jazyk angličtina. Učili jsme se klasickou anglickou angličtinu, to že přízvuk je jiný, to je pouze něco jako přízvuk lidí z Prahy nebo Brna nebo Ostravy, abych to přiblížil k angličtině americké nebo britské. Asiaté nemají žádný vliv na to, jak se v Austrálii mluví, moje žena říká, že když mě slyší mluvit, tak je to jako Kačer Donald :-).

Jaká místa bys doporučil navštívit?

Míst v Austrálii, která navštívit, je velmi mnoho. Sám musím říci, že za těch deset let žití v Austrálii jsem vše nestihl co bych chtěl vidět. Pokud chce turista opravdu vidět krásná místa, protože si myslím, že na Austrálii je nejkrásnější právě to zastavit se a vnímat jejich styl života. Klasikou je určitě Sydney Opera, Uluru v srdci Austrálie, Queensland a jeho Gold Coast a nesmí chybět parlament ve městě Camberra. Zajímavostí je, že Camberra jako Parlament vznikl tak, že se státy Victoria a New South Wales hádali, kde parlament bude stát, a protože jsou Australani rozumní lidé a místa je tam dost, rozhodli se založit nový stát Camberra na hranici obou států a tam si postavili Parlament :-). Další krásné misto je například Velký korálový útes, Tasmánie jako taková, 12 apoštolů a mnoho mnoho dalšího.

Jak je to se setkáváním se s hady a jinými živočichy v obytných částech?

Ano, toto je normální jev, ale obyvatelé Austrálie jsou na to zvyklí a proto přizpůsobili svoje domy. Třeba taková nejzrádnější mrška je pavouk Red Back. Běžně se schovává do bot, které zapomenete za dveřmi a jeho kousnutí je životu nebezpečné.

pavouk_RedBack

Vědí Australané, kde je Česká republika?

Moji kamarádi ano :-). Ve škole se běžně probírá evropská historie proto, aby Australané věděli, odkud pochází, ale je to většinou jen všeobecné. Nemají důvod, proč to vědět. Spíš jen ti, které to vyložené zajímá a pro ty, kteří chtějí cestovat po světě, a těch je opravdu hodně.

Jak probíhá vyučování v Austrálii? V USA se nic neučí nazpaměť, ale aby uměli vše najít. Jak je to v Austrálii?

Vyučování v USA nemohu posoudit, protože jsem tam nežil, ale pokud jim to tak vyhovuje, tak proč ne :-). V Austrálii je výuka běžná tak jako v ČR, soudě podle mé dcery, která navštěvuje českou školu. Já jsem zažil v ČR jen první třídu na základní škole. Do školy se každé ráno jezdí autobusem, který studenty po škole opět rozveze domů. Řidičský průkaz je možno získat již od 16ti let, takže v pubertě jsme jezdili do školy už auty, říkalo se jim „bomby“ :-), protože byly levné a rezavé, ale nejdůležitější bylo zapůsobit na holky.. A o velké přestávce se zajet najíst k McDonald´s za kapesné od rodičů :-).. Prostě puberta.

Co je na Austrálii tak zajímavého, že tam všichni chtějí jet na dovolenou? Jaký by byl tvůj důvod návštěvy Austrálie?

Z mého pohledu je toto těžko říci, proč jet do Austrálie na dovolenou. Austrálie je můj druhý domov, takže to beru tak, že jedu domů za kamarády a za rodinou, ale myslím si, že zvědavost, jak se žije u protinožců (DownUnder), úplně jiné podnebí, živočichové a hlavně surf :-). Můj důvod návštěvy.. Byla emigrace mých rodičů v roce 1985 a jak mně později bylo řečeno, byl jsem „zavlečenec“.

Jaké je typické jídlo v Austrálii?

Rozhodně Fish „n“ Chips, meat pie a především pivo Fosters :-).

fish and chipsJaký je životní styl Australanů? Jak tráví svůj volný čas? Sportují?

No, … :-). Australan, jak ho vnímám já, je spíše líný typ člověka, má rád svoje pohodlí, rád si zve přátele domů na BBQ o víkendu, většinou v neděli se seče na předzahrádce trávník podle zajetého vzorce, rád jezdí k moři surfovat a chytat ryby. U moře se běžně přespává na vyhřáté pláži, ale co má asi nejraději, je tunning svého „mazlíčka“ z GM motors Holden.

surfing

Jaké bývá počasí v Austrálii? Prší často? Jak je to se zimou (na rozdíl, jak jsme zvyklí u nás)?

Počasí záleží na tom, v jakém státě žijete. V Jižní Austrálii, kde jsem žil já, bylo teplo i v zimě. Nejméně bylo deset stupňů, ale strýce v Melbourne běžně sněžilo a v New South Wales v Blue Mountains se normálně lyžovalo. Skutečně doopravdy záleží na tom, v jaké části Austrálie jste. Písečně bouře jsou běžnou součástí letních měsíců cca 2-3 za sezónu. Co se týče „zimy“, tak ta trvá cca dva měsíce, jinak je pořád léto :-).

Jaká mívají Australané domácí zvířata?

Nejčastější domácí mazlíček je australský Sheep Dog. Je chytrý, se smyslem pro humor, neskutečný pes. My jsme třeba doma měli i kuře :-). To jsme ve škole dostali úkol napsat slohovou práci a k tomu jsem dostal i malé kuře, o které jsem pečoval, dělal si zápisky, a tak.. No, a ve finále nám kuře zůstalo :-). Jednou se k nám na zahradu dostala i běžná husa, odkud přišla nevím, tak jsme si ji nechali taky. Jinak běžné jsou i kočky.  Papoušky tam nikdo nechoval, protože nám létali nad hlavou, takže to nebylo nic vzácného :-).

dog

Jaký je typický suvenýr z Austrálie kromě fotky s koalou?

Australská značka s klokanem, to je taková klasika. Nebo boomerang :-). I když já si spíš myslím, že největší suvenýr je ten zážitek, který si odsud odvezete s sebou.

Jak tráví Australané víkendy?

Australané jsou vášniví fanoušci cricketu a „aussie rules football“. Je to něco na způsob rugby, ovšem pouze bez všech těch chráničů, prostě „tvrdí kluci“, takže chodí na zápasy s rodinou a známými, popíjejí pivo, chodí hodně na koncerty, no, a holky, jako všude jinde, rády chodí do obchoďáků nakupovat, klasika :-). Rodiny o víkendu cestují do přírody na picnic nebo k moři si zaplavat nebo surfovat. Kolem pláží většinou bývají zábavní centra, kde se nejen děti vydovádí až až :-).

Kdy a jak slaví Australané Vánoce?

S Vánocemi jsme se první rok trošku přehmátli :-). Otec šel koupit živý stromeček jak to u nás bývá běžné, no a ten v tom vedru za dva dny uschnul :-). Alespoň jsme se poučili na další rok a stromeček jsme koupili umělý. Australané to mají tak, že stromeček zdobí již 1.12. a každý den pod stromeček přidají jeden dárek, 24.12. mají slavnostní večeři a 25.12. je Boxing Day. Ráno jak vstanou, tak všechny dárky otevírají. Pro sousedy bylo velkým překvapením, když my jsme jezdili už 24.12.na kolech, která jsme dostali od Ježíška :-). Jinak standardně, Santa Claus je všude i v těch vedrech, ale výzdobu města a shopping mallu mají úžasnou.

Jak na tebe pobyt v Austrálii působil?

Odpovím asi jinak. Můj život se díky této zkušenosti neskutečně obohatil. Pochopil jsem, a dodnes vnímám kultury světa, protože jsem byl k tomu veden ve škole a díky tomu, že Austrálie je multikulturní země, lidé více jeden druhého respektují a podporují. Ve škole byly chvilky, kdy jsem se necítil úplně dobře a bylo na mě pohlíženo jako na „přistěhovalce“, ale díky výborným učitelům byly tyto děti ihned napomenuty a vše jim bylo vysvětleno. Z některých těchto dětských „nepřátel“ se stali nejlepší přátelé, se kterými jsem dodnes v kontaktu. Pro dokreslení toho, jací Australané skutečně jsou, malý příběh nakonec :-). Když jsme koupili dům a otec zasadil trávník, nic o tom nevěděl. Tudíž trávník začal nekontrolovatelně růst :-). Náš soused, starousedlík a typický anglický gentleman anglického původu, přišel za otcem a dlouze diskutovali o trávníku, no.. Spíše pomalu o pralese, který nám vyrostl na zahradě :-). Soused z ničeho nic odešel do své garáže a vrátil se se sekačkou na trávu. Ukázal otci, jak se sekačkou zacházet a jakým směrem má být v předzahradě tráva sesečená. Otec posekl zbytek zahrady, sekačku očistil, zašel na benzinku do kanystru pro benzín a šel sekačku sousedovi vrátit. Po chvíli se otec se sekačkou vrátil s tím, že nám ji soused daroval se slovy, že je velmi rád, že nás má za sousedy. Od této doby jsme si přes plot podávali pomeranče, citrony a další ovoce i zeleninu, která nám a našim sousedům rostla na záhonku na zahradě :-).

Petr_Bartonek

Za rozhovor s Petrem Bartoňkem děkuje autorka článku Marcela Bročková.

A jaké máte zkušenosti s Austrálií Vy? Na vaše příběhy se těší jazyková škola Light Point.