Mexiko zní tak vzdáleně a přitom prstem na mapě je od nás kousek a letadlem pouhých deset hodin. Tuto zemi si snad musí zamilovat každý, neboť nabízí vše – od výborné a chutné kuchyně přes veškeré sportovní a relaxační vyžití u moře či oceánu až po nespočet památek. A když už tu člověk je, proč by neměl navštívit jeden z divů světa – Chichén Itzá.

Spojené státy mexické se člení na 31 států a Federální distrikt hlavního města Ciudad de México. Mexico je v současnosti 11. nejlidnatějším státem světa a překročilo 120ti milionovou hranici počtu obyvatel.  Úředním jazykem je španělština, ale v mnoha státech Mexika se rovněž mluví domorodými jazyka, jako je nahuatl či mayština. Je to tím, že zde žije 84 indiánských kmenů používajících svůj vlastní jazyk. V rekreačních oblastech se sice domluvíte anglicky, ale nechat se ochudit o zážitek, kdy můžete s místními lidmi mluvit byť lámanou španělštinou, Vám určitě stojí za to, mít alespoň základy španělštiny v malíčku. Španělština je nádherný zvučný jazyk, který je na světě jeden nejrozšířenějších – rodilých mluvčích je cca 400 milionu a je úředním jazykem ve Španělsku, států Jižní a Střední Ameriky a Rovníkové Guineji, dále je velmi rozšířená ve Spojených státech a na Filipínách.

S jazykovou školou Light Point můžete nabýt svoje znalosti od úplných začátečníků až po konverzace s rodilými mluvčími.  Nehledě na to, velice přátelští jsou i ostatní návštěvníci a dovolenkáři – především Kanaďané, kteří určitě ocení Vaši snahu domluvit se s nimi a říct jim něco o zemi, ze které jste přiletěli. K pohotové konverzaci Vám pomohou naše kurzy angličtiny.

images

Zdvořilost je v Mexiku velmi důležitá. Kdo ji neumí respektovat, je okolím ignorován a lidé se mu vyhýbají. „Buenost días“, „Buenos tardes“, „buenas noches“ a „hola, qué tal“ jsou pozdravy, které byste měli ovládat před odletem z Evropy. Zdvořilost vám otevře v Mexiku srdce i dveře. Každý Mexičan se cítí poctěn, když smí pohostit cizince, obzvláště když se blíže poznáte. Host se může revanšovat a pozvat svůj protějšek na pivo či tequilu, nebo při příští příležitosti dokonce i k jídlu. Věta „mi case as tu casa“ (můj dům je tvým domovem) nejsou v Mexiku jen prázdná slova.
 
Tequila
Tequila je mexický národní alkoholický nápoj, který se pálí z kvašené šťávy rozmačkané spodní části kaktusu modré agáve. Vyrábí se od 17. století a jak vám řekne každý Mexičan, tequily se od sebe liší – mladé bílé tequily (známé jako blancos a používané v koktejlech) mají drsnější chuť, zatímco starší a tmavší (jantarové barvy anjechos) mají chuť vyzrálejší a jemnější asi jako brandy.

 

monarcha_stehovavyV Mexiku najdeme překvapivě bohatou faunu a floru. Roste tady zhruba 26 000 druhů rostlin včetně obrovského množství orchidejí. Zvířecí říše se pyšní tisícovkami ptačích druhů, savců, plazů a obojživelníků se zde vyskytuje nejméně 1 500 druhů. Na obou pobřežích se rozmnožují a hrabou si svá hnízda ohrožené mořské želvy. Je možné spatřit delfíny, velryby a miliony motýlů monarchů stěhovavých, kteří do Mexika migrují až z Kanady.

Máte chuť sbalit kufry a vyrazit? Dříve než se vydáte do Mexika, přečtěte si více o této zemi a nezapomeňte si přibalit průvodce na cestu 🙂

Pohodový rok 2014 vám přeje jazyková škola Light Point!