italie_uvodNárod živých a temperamentních lidí, kteří si dokáží život vychutnat plnými doušky, země zvučných jmen jako Giuseppe Verdi, Luciano Pavarotti, Dante Alighieri či Leonardo da Vinci nebo také křesťanská země se sídlem papeže. To je slunná Itálie. Pojďte s námi nahlédnout na život místních obyvatel.

Říci jedním slovem, jací Italové vlastně jsou, není snad ani možné. Italové jsou velmi družní a přátelští. Jejich rodiny se vyznačují silnou pospolitostí. Udržovat pevné rodinné vztahy je pro ně i v dnešním světě důležité. Jsou hrdí na kulturní historii svého národa. Z hlediska etikety je pro dobrý rozvoj vztahů s italskými přáteli naprosto nezbytné orientovat se v jejich kulturním dědictví. Z jejich živé a výrazné gestikulace vyzařuje temperament, jejich projevy mívají silný citový náboj. Dbají o svůj zevnějšek, sledují bedlivě módní trendy. Muži i ženy věnují pozornost nenápadným detailům. Muži rozlišují kravatu zimní a letní podle barev a materiálu, vybraná kravata musí ladit s celkem. K oblečení by se měly hodit i hodinky a je prozíravé mít v zásobě několikery.

kavaNedokážete si život bez kávy představit? Pak jste na tom podobně jako téměř 58 milionů Italů, pro které den začíná až s prvním douškem vonící kávy. Jejich vábně vonící káva se pije ze šálků připomínajících servis pro panenky. Italské kafe je velmi „krátké“, u něhož platí přímá úměra – čím méně černé tekutiny je v hrnečku, tím větší požitek. Káva se v Itálii pije všude a v každou denní či noční dobu. Jenom její příprava se liší a každý má ten svůj zaručeně nejitalštější recept, jak připravit tu lahodnější, jejíž chuť a vůni cítíte ještě dlouho poté, co jste ji vypili.

italsky_kavovarA jak si krásně voňavou kávu s italským nádechem doma připravit? Základem chutné kávy je mít dobrý kávovar, správně namletou kávu a kvalitní vodu. Kávovar je třídílná slitinová nádoba, jejíž tradiční podoba má tvar přesýpacích hodin. Spodní část se naplní vodou a do prostřední, připomínající trychtýř se sítkem, se nasype káva. Poté se na tyto dva díly pevně našroubuje díl třetí a můžete začít vařit. Káva se má vařit na mírném ohni. Když voda vře, začíná vzlínat ze spodní části přes díl s kávou do vrchního dílu, kde se shromažďuje. Potom je vhodné vařič vypnout a nechat kávu na horké ploténce dojít. Před naléváním kávy do šálků se má káva v kávovaru zamíchat, jinak prý její doušky nejsou stejně lahodné a výsledný požitek je nedostačující. V některých italských domácnostech se káva sladí ještě před nalitím do šálků, jinde si svou dávku cukru do hrnečku přisype každý sám. Správně uvařená káva se dle italských specialistů pozná dle toho, jestli má na povrchu pěnu a jak rychle se v ní rozpouští cukr.

chianti

Káva však není to jediné, co je v Itálii vynikající. Nesmíme zapomínat ani na víno. Věděli jste, že v roce 1995 bylo v Itálii vyrobeno téměř 54 mil. hl vína? Toto množství staví Itálii hned za Francií na druhé místo na světě. Zajisté budete znát světoznámé Chianti z Toskánka, které se prodává v populárních oplétaných lahvích, nebo Inferno z LombardieItálie je vlastní vermutů, například Gancia Bianco nebo Carpano Rosso, které je vůbec nejlepším – a nedražším – vermutem na světě. Carpano Antonio byl italský mnich, který roku 1786 začal přidávat do vína koření a cukr, aby vyléčil žaludeční potíže. A tak se objevil vermut…

Velkým hitem je italská zmrzlina. Stát před zmrzlinovým krámkem a rozhodovat se mezi dvaceti druhy zmrzliny je pokušením nejen pro naše děti. Přestože specializovaných zmrzlinářských prodejen přibývá jako hub po dešti, všechny slušně prosperují, neboť v horkých letních dnech přijde každému kvalitní lahodná zmrzlina vždy vhod.

lamborghiniItalové a doprava, to je kapitola sama pro sebe. Automobilová doprava je v Itálii na naše poměry poněkud nepřehledná a potrpí si na hluk a hlasité slovní projevy řidičů. Jezdí se stejně jako u nás vpravo, platí také předpisy o dodržování rychlosti, které však Italové příliš nedodržují. Je o nich známo, že jezdí velmi rychle, ale celkem bezpečně. Jsou vynikajícími řidiči. Na silnicích platí spíše jakési nepsané zákony, například před nepřehlednou zatáčkou se troubí, na horských silnicích má vždy přednost auto jedoucí z kopce. Itálie je země i známých automobilek a značek aut, například Ferrari, Alfa Romeo, Maserati, Lamborghini v neposlední řadě i Fiat nebo Lancia.

Mona_Lisa

Defilé slavných osobností je dlouhé a nepřehlédnutelné. Znát nejslavnější jména je takřka nutné, chceme-li získat úctu italských přátel nebo obchodních partnerů. Hudba je neoddělitelně spjata s italským temperamentem. Od 17. století určovala evropské trendy italská opera: G. Verdi, G. Puccini nebo světoznámá jména hudebních interpretů – houslista N. Paganini či pěvci E. CarusoL. Pavaroti.

Řada jmen osobností výtvarného umění je dokladem toho, že Itálie byla dlouhá staletí uměleckou školou Evropy. Malíři RaffaelTizian, architekt a sochař Bernini, o němž se říkalo, že naučil mramor mluvit, ale také Michelangelo Bounarroti (socha Davida) a neopomenutelný Leonardo da Vinci (obraz Mona Lisa), jenž byl inspirací současného amerického spisovatele Dana Browna v jeho nejznámější knize Šifra mistra Leonarda.

Slavná italská jména však nacházíme v literatuře již od středověku – DantePetrarcaBoccacio a další.

Mezi známými režiséry najdeme například F. Felliniho, mezi herci S. Lorenová, C. Cardinalová či M. Mastroianni.

Nezapomeňte se na cesty vybavit taktéž znalostmi jazykovými, s angličtinou se domluvíte již téměř všude, pokud však chcete vést i dlouhé diskuse s místními obyvateli, doporučujeme i znalost italštiny.

Mnoho krásných zážitků v Itálii přeje jazyková škola Light Point!