uvodni_photoItálie je země mnoha tváří. Je zvláštní, výjimečná, má své kouzlo. Je sladká, božská, veselá, šťastná, temperamentní a nespoutaná. Dokáže však být i hořká, plná intrik či násilí. Je pravdou, že Itálie je zemí protikladů. Možná toto je důvod, proč ji to činí světoznámou.

 

Není snad nikdo, kdo by někdy neochutnal pravou Itálii. Vždyť ji máme všude kolem sebe. Koho by nelákalo ochutnat některý z pravých italských sýrů mezi které patří i ricotta, mascarpone nebo mozzarella? A co třeba k vínu vynikající šunka prosciutto, slanina pancetta, oblíbený předkrm carpaccio nebo v současné době stále oblíbenější sendvič panini? Pokud dáváte přednost jiným vůním Itálie, zajisté najdete zalíbení v některém z parfémů. Itálie je zemí směsí krásných vůní kávy, vína, lahodného jídla, parfémů, moře i benzínu z motorů.

skutr

Itálie přímo vyžaduje, aby ji člověk vnímal všemi smysly. Vůně historie do nás proudí jako řeka sbírající pramínky z kamenných středověkých domečků, nebetyčných dómů a renesančních paláců. Čas jako by snad v Itálii plynul jinak než u nás. Minulost se prolíná s přítomností. Ze dveří starých domů vycházejí moderní lidé dneška. Kde je jen ten rychlý a hektický spěch našich dní? Nechte se unést do atmosféry italských dojmů a nálad.

italska_ulicka

Pizza je přímo symbolem italské kuchyně, ale proč zapomínat i na další lahodné italské pokrmy jako jsou například minestrone, pesto či Risotto? Risotto je klasické italské jídlo založené na rýži vařené ve vývaru, která je doplněna masem, rybou a/nebo zeleninou. Italské risotto se chutí dost podstatně liší od českého rizota, pod nímž si představíme hmotu z převařené rýže, masa, hrášku a mrkve. Pro přípravu italského risotta se používá kulatozrnná rýže s nízkým obsahem škrobu, která má schopnost dobře absorbovat tekutiny a rozkládat škrob. Už se Vám sbíhají sliny? Tak si pojďte uvařit pravé italské risotto s námi! A jak na to? Zde je postup: rýže se nejprve krátce vaří ve směsi cibule nebo česneku s máslem nebo olivovým olejem. Každé zrnko rýže je tak pokryto tukem. Dále se přidá bílé nebo červené víno a poté postupně vývar. Risotto by mělo být sice krémové, ale zároveň by mělo jít kousat (podobně jako u těstovin by mělo být „al dente“) a zrnka by měla být oddělená. Mělo by se jíst ihned, jinak ztrácí tyto svoje vlastnosti. Dobrou chuť!

risotto

Italská kuchyně je proslulá lehkostí a jednoduchostí pokrmů. Pizza proslavila svou vlast u labužníků po celém světě. A co teprve italské víno a sýry? Aperitivy jako Cinzano, Martini či Campari a sýry mozzarella, gorgonzola, parmigiano a mnoho dalších dělají této zemi jižní Evropy zajisté čest. A co teprve světoznámé módní značky? Italové se oblékají s jakousi přirozenou stylovostí. „Made in Italy“ najdete u značek Benetton, Bulgari, Armani, Versace, Dolce & Gabana. Městem módy je bezpochyby Milano – široké bulváry nejen s množstvím butiků a kalendáři módních přehlídek známých návrhářů.

Nejednomu z nás se při vyřčení slova „Itálie“ vybaví okamžitě fotbal. Zaplněné stadiony, masovost, temperament fanoušků a ohromná národní hrdost – to také k Itálii patří. Fotbal je národní sport, děti s míčem spatříte na každém volném plácku. Především sluncem rozpálené uličky jižní Itálie jsou oživené hráči jakéhokoliv věku a proslaveným „kulatým nesmyslem“. Fotbalovými giganty jsou v zemi pizzy a špaget Juventus Torino, Lazio Roma, Inter Milano, Fiorentina Firenze či Parma. Věděli jste, že národní tým (squadra nazionale italiana) je zvaný také „squadra azzura“ díky azurově modré barvě dresů?

Vychutnejte si chuť Itálie! V Itálii nás všude obklopuje historie, je na každém kroku. Starobylá města mezi nízkými kopci jsou někdy tak rozpadlá, že se zdá, jakoby existovala odnepaměti. Jemná šeď kamenných zdí kontrastuje se zelenými nízkými kopci okolo, které nahodile stoupají z rovinaté krajiny. Úzká asfaltka se obtáčí kolem těchto vršků jako stužka, kterou někdo jen tak nahodile svázal krajinu… Možná už teď cítíte lahodnou vůni pizzy či slyšíte veselý a hlučný smích temperamentních Italů, kteří se snad nikdy nemračí. A vlastně proč se divit? Kdo by nechtěl žít v zemi věčně zalité sluncem a teplem, cítit vůni moře a před sebou vnímat chladný horský vzduch z Alp? A přitom na cestu stačí tak málo, znalost italštiny nebo angličtiny, drobné v kapse a můžete se vydat na cestu…

Přejeme Vám, aby příjemné zážitky strávené v Itálii zůstaly ve Vašich vzpomínkách ještě dlouho po návratu z cesto domů.

Vaše jazyková škola Light Point!