Oficiálním názvem Indie je Indická republika (hindsky Bhárat ganarádžja). Indie je sedmou největší zemí na světě co se rozlohy týká a druhá na světě díky počtu obyvatel.
 
Čím je Indie zajímavá pro lingvisty?
 
Tak především tím, že patří hned k několika významným jazykovým rodinám.

Indie

Níže uvedené jazykové rodiny a jazyky jsou od roku 2008 uvedené v osmém dodatku jako oficiální jazyky Indie:

 • indoárijská – asámština, bengálština, dógrí, gudžarátština, hindština, konkánština, maithilština, maráthština, nepálština, paňdžábština, sanskrt, sindhština, urdština, urijština
 • drávidská – kannadština, majálamština, tamilština, telugština
 • dardská – kašmírština
 • mundská – santalština
 • tibetobarmská – bodo, manipurština
Říkáte si, jak se může jeden člověk naučit hned třicet jazyků? Nebojte se, ne každý Ind ovládá všechny výše uvedené jazyky. Mezi úřední jazyky Indické republiky patří hindština a angličtina.

 
Hindština je mateřským jazykem zhruba pro 340 000 000 obyvatel! Písmo používané v hindštině se nazývá dévanágarí, ve kterém každá souhláska obsahuje implicitní samohlásku. V hindštině se používají diakritická znaménka nejen nad souhláskou, ale i před, za a pod. Co se týká podstatných jmen, tak se rozlišují stejně jako v jazyce českém na ženský a mužský rod. Naopak u zájmen je to mnohem komplikovanější. V 2.osobě se používají 3 úrovně zdvořilosti. Zdvořilostní polohu má i užívání 3.osoby.

Chcete se naučit hindsky? Přihlaste se do kurzu pro veřejnost hindština pro začátečníky a nechte se roidlým mluvčím zavést do tajů nejen indického jazyka, ale i kultury.

četba Devanágarí

6 důvodů proč studovat hindštinu:

 • Hindštinu je třetí nejrozšířenější jazyk na světě
 • Hindština je úředním jazykem téměř nejlidnatější země světa
 • Indie a hindština se dostává více do povědomí ve světě díky rostoucímu spotřebitelskému trhu v jižní Asii
 • Hindština je jazykem indického filmového průmyslu BOLYWOOD
 • Hindština je jazyk moudrosti, poezie, filozofie a plný tajemnosti
 • Indie je jedno z nejexotičtějších míst k návštěvě
Na závěr doporučení kam se musíte při návštěvě Indie vydat!

 

Zlatý chrám
Zlatý chrám je hlavní dominantou Amritsaru. Při návštěvě však musíte dodržovat velmi striktní pravidla. Dříve než vstoupíte do chrámu, musíte si zout boty, očistit si nohy a zahalit si vlasy. Pokud budete unavení, můžete se v chrámu posadit, ale nikdy ne tak, aby vám nohy směřovaly do středu chrámu.
Když se podíváte na Zlatý chrám (viz obrázek níže), uvidíte převrácený lotosový květ, který symbolizuje. Bílé budovy kolem chrámu symbolizují okvětní lístky a samotný chrám je vnitřkem květu. Obrácený je proto, protože není voda není kolem, ale uvnitř v nektarovém jezírku. …a více se dozvíte, až se tam sami vypravíte 🙂

 

zlatý chrám