Francouzština patří do skupiny románských jazyků.  Francouzsky se domluvíte samozřejmě ve Francii, dále také ve státech jako je Švýcarsko, Kanda, Belgie a dokonce také v některých státech Afriky. Tento jazyk patří k těm nejrozšířenějšísm v celé Evropě.  V této oblasti je srovnatelná s angličtinou, němčinou či ruštinou.  Pokud umíte francouzsky, jste pro svého potencionálního zaměstnavatele o něco atraktivnější než ostatní. Pokud jste úplní začátečníci, pro představu jsme si pro Vás připravili několik základních frází společně s výslovností:

Dobrý den, (pane). – Bojour, monsieur. (bö žu:r mesjö)
Dobrý večer, (paní). – Bonsoir, madame. (bö sua:r madam)
Dobrou noc, (slečno). – Bonne nuit, mademoiselle. (bon nui madmuazel)
Na shledanou! – Au revoir! (o revua:r)
Ahoj! – Salut! (salü)
Děkuji. – Merci (mersi)
Děkuji pěkně. – Merci bien. (mersi bjë)
Není zač. – Pas de quoi. (padekua)
Ano. – Oui (ui)
Ne. – Non (nö)

FRANCIE

Francie je proslulá výtečným vínem, nápaditou gastronomií a zajímavou historií a také vysokým počtem stávek. S mnoha záležitostmi, které mají původ ve Francii, se setkáváme běžně. Kdo by neznal francouzské sýry (Roquefort, Camembert, Brie), francouzské bagety, šampaňské nebo třeba společenskou hru pétangue? Hlavním městem Francie je dobře známá Paříž. Žije zde něco kolem 12 milionů obyvatel. Francouzská ekonomika je pátou největší na světě. Francie je země, která nabízí mnoho nádherných památek, rozmanitou přírodu a zajímavé zážitky. Určitě se vyplatí Francii navštívit. Ať už se vydáte do rušné Paříže či do romantické jižní části tzv. Provence, kde najdete klid a pohodu.

FRANCOUZI

Někteří lidé mohou francouze vnímat jako namyšlené, arogantní lidi. Někdy jimi opravdu jsou, ale tací se najdou v každém státě. Jsou zde i lidé, kteří jsou uvolnění, svobodomyslní, příjemní a pohostinní. Obzvláště ti z přímořských měst. Francouzi jsou vyhlášeni svou chutí k jídlu. Nejradši mají dlouhé večeře. Nenechají si ujít aperitiv a několik chodů. Je to pro ně téměř rituál. Pokud se člověk vydá do Francie, je dobré se naučit alespoň několik základních slovíček a frází. Neznalost francouzštiny se zde cizincům jen tak neodpouští. Anglicky umí většina obyvatelstva, ale cizím jazykem mluví opravdu neradi a jen když je to nutné. Odmítají vnímat angličtinu jako mezinárnodní dorozumívací jazyk. Nečekejte, že si nápisy na cedulích přečtete v angličtině. Tím, že začnete mluvit na francouze anglicky riskujete to, že na Vás mohou být i nepříjemní. Ranní vstávání není nic pro ně. Rádi si přispí. Většina obchodů, kaváren a dalších služeb otvírá až kolem desáté hodiny. Některé obchody otvírají dokonce ještě později. Což vypovídá o jejich ležérnosti a lásce k pohodě.