Francouzská móda je velmi proslulá a známá zejména díky velkým návrhářům. Nejedna z nás obdivuje styl a šarm Francouzek. Ony moc dobře vědí, že když si správně vyberou doplňky, model vynikne. Proto jejich heslem je: „Jdeme svou vlastní cestou, máme svůj vlastní styl, nepotřebujeme slepě následovat trendy.“

Louis Vuitton

Nahlédněme trochu do historie:
Už v 18. století získala Francie celosvětově pověst vládkyně dámské módy. Největší osobností byla nepochybně Marie Antoinetta, o které se dá říci, že svou odvážností předstihla dobu. V 19. století diktovala módu manželka Napoleona, avšak postupně se hlavními osobnostmi, které diktovaly módu, staly kurtizány, herečky, zpěvačky a bohaté měšťanky.
V dnešní době už ale Francii šlapou na paty hlavně návrháři z Anglie, Španělska, Belgie, Holandska či Japonska. Ano, ale pravdou je, že Francie stále zůstává hlavním dějištěm týdnů módy a nejdůležitějších přehlídek roku.

french clothing-lagerfeld chanel

Mezi nejslavnější a notoricky známé módní návrháře a značky patří Chanel, Louis Vuitton, Christian Dior, Yves Saint Laurent, René Lacoste, Jeanne Lanvin, Pierre Balmain, Guy Laroche, Pierre Cardin, Hubert de Givenchy, Jean-Paul Gaultier nebo Christian Lacroix.

hermes_birkin_bagFrancouzský módní průmysl má na kontě hned několik legend. Velmi oblíbenými jsou zejména kabelky. Kdo by neznal proslulou birkinku, kabelku z dílny Hermès, pojmenovanou po zpěvačce Jane Birkin? A co další světoznámé kabelky s monogramy LV, Dior a Chanel? Posuďte sami.

Francouzsky dokážou oblečení, šperky, boty, šátky, klobouky, brýle a kabelky poskládat s takovou noblesou a lehkostí, že se výsledný dojem stává nepopsatelnou pastvou pro oči. Zejména nesmí chybět šátek a pěkná kabelka, rovněž elegantní čepice či sluneční brýle. A čím se konkrétně vyznačuje styl Francouzek? Upřednostňují minimalizmus – méně znamená více, jsou kreativní – modely nejsou převzaté bezmyšlenkovitě z módních časopisů, ale uzpůsobené na míru jejich osobnosti. Vybrané modely dokážou nosit ležérně, přirozeně a se sebedůvěrou.

A jaké trendy nám diktuje Paříž pro podzim/zimu roku 2013:
Materiály: setkáme se s klasickou vlnou, s denimem, úpletem, kůží, hedvábím a nestárnoucí krajkou. Dále jsou in jemné průhledné látky v kombinaci s jiným materiálem (např. s tvídem nebo manšestrem)
Barvy: naprostou jedničkou jsou odstíny šedé, dále zůstává klasická černá, chybu neuděláte ani s modrou a doteky korálové či něžného pudru
Střihy: jsou propracované, kladou důraz na detail a hlavně podtrhují ženské křivky
Doplňky: důležité jsou výrazné doplňky v podobě objemných kabelek, zajímavých pásků či bižuterie. Jemné halenky a svetry krášlí třpytivé krystaly a flitry

No neláká vás to vyrazit do ulic, nejlépe do těch Pařížských a nakupovat?

Pokud se vám zrovna nehodí vydat se do Paříže, můžete navštívit kurz KANZASHI a vyrobit si doplňky k oblečení s námi!

Vaše jazyková škola Light Point