Srpnový měsíc věnujeme Portugalsku a portugalštině. Bez lektorky a jejich osobních zkušeností a poznatků by to však nebylo úplné. Lektorce portugalštiny jsme kladli různé otázky, které se týkají jejich zkušeností s výukou i studiem jazyků.

Tímto vám představujeme lektorku Mgr. & Bc. Veroniku, která vystudovala Filozofickou Fakultu na Masarykově Univerzitě v Brně, obor Učitelství portugalského jazyka. Druhý titul, bakalářský, obdržela na Univerzitě Palackého v Olomouci, obor Česká filologie se zaměřením na editorskou práci.

Veronika-portugalstina

Veroniky jsme se zeptali:

Jak jste se k portugalštině dostala?

Jednou jsem navštívila Portugalsko, které mě natolik okouzlilo, že jsem se o portugalštinu začala více zajímat. V průběhu studia v Olomouci jsem jako C předmět začala navštěvovat portugalštinu a když jsem zjistila, že se jedná o mou srdeční záležitost, rozhodla jsem se pro studium portugalského jazyka.

Jaké další jazyky ovládáte?

Češtinu (mateřský jazyk), slovenštinu, angličtinu, portugalštinu, němčinu, latinu, částečně také italštinu. Na univerzitě jsem také měla povinnou ruštinu, ta mi bohužel k srdci nepřirostla.

Existuje nějaký další cizí jazyk, který byste ráda uměla?

Určitě španělštinu. Ta mě velmi láká. Možná také proto, že španělštině rozumím, ale nedokážu nic říct, což mi přijde škoda. Snad se ji jednou naučím.

Absolvovala jste kurzy cizího jazyka přímo v zahraničí? Jaká je vaše zkušenost?

V rámci Erasmu jsme měli na Univerzitě v Coimbře portugalský jazyk. Byly to hodiny, které mi velmi pomohly a ještě více mě motivovaly ve studiu portugalštiny. Také jsem absolvovala jazykové kurzy, jeden ve Faru a druhý v Lisabonu, které přispěly k rozšíření mých komunikačních dovedností.

Jací jsou podle vás Portugalci?

Portugalci jsou velmi srdeční a přátelští. V každé situaci jsou ochotni pomoci a poradit. Jsou si vědomi, že jejich rodný jazyk není příliš rozšířený, proto ocení jakoukoliv snahu o portugalštinu. Na druhou stranu je to velmi uzavřený národ, lidé se neotevřou každému, ale když se tak stane, můžete si být jistí, že jste získali přítele na celý život. I já jsem se o tom už několikrát přesvědčila.

Která oblast Portugalska je pro vás nejzajímavější a proč?

Nejzajímavější je samozřejmě Lisabon. Je krásný a dá se tam najít mnoho zajímavostí, ať už z historie nebo kultury. Avšak mým nejoblíbenějším městem je Coimbra. Jedná se o studentské městečko s nejstarší univerzitou a krásnými tradicemi, které zaujmou nejednoho studenta. Zajímavostí také je, že každá oblast je jiná, něčím specifická, ať už je to v oblasti gastronomie nebo přírody. Proto ten, kdo navštívil turisticky oblíbené Algarve, nemůže říct, že poznal Portugalsko. Algarve je přizpůsobeno turistům a například s oblastí Alenteja, kam turista nezavítá co je rok dlouhý, se nedá srovnat.

Které portugalské památky doporučujete určitě navštívit?

Jednoznačně Lisabon, dále také Coimbru s nejstarší univerzitou, Faro nebo Porto. Pro věřící bych doporučila Fatimu, která přináší opravdu silný zážitek.

Co se vám na Portugalsku líbí natolik, že to aplikujete i v Čechách?

Určitě vstřícnost a snaha pomoci. Tady v Čechách, když se někdo zeptá na cestu, chytneme většinou kabelku a utíkáme se strachem, že se jedná o nějakého výtržníka. V Portugalsku vás naopak často na požadované místo i dovedou.

Děkujeme za rozhovor. V případě, že se chcete o Portugalsku a portugalštině chcete dozvědět více, přihlaste se do kurzu portugalštiny pod vedením lektorky Veroniky.