LaponskoNa první pohled Laponsko působí jako nekonečné kilometry prázdnoty. Tento kouzelný kraj Severu, rozpínající se až daleko za polárním kruhem však nabízí k vidění například zajímavě zaoblené siluety arktických hor, pasoucí se stáda sobů, průzračné divoké řeky, široké bezlesé pláně obklopené jezery, mokřady a trpasličími břízami.

 

Laponsko láká mnoho turistů i polární září, divokou přírodou, bílými nocemi, čistým vzduchem. Především se tu setkáme s turisty – dobrodruhy. Laponsko je ideální končinou pro obdivovatele krásné a drsné přírody bez lidí (pro pěší turisty, vodáky, rybáře). Navzdory deštivému počasí i někteří turisté vyrážejí hledat bohatství. V této oblasti totiž lze rýžovat zlato, a to již od roku 1945. Období zimy je pak ideální pro vyzkoušení si, co obnáší jízda na saních, tažených čtveřicí nádherných severských psů, kteří na povel „kupředu!“ vyrazí jako vystřelený šíp.

Laponsko je oblastí rozkládající se v severní Skandinávii na území tří států – Finska, Norska a Švédska (tedy nejen Finska, jak je někdy mylně tvrzeno). Název Laponsko v sobě nese určité kouzlo vzdáleného světa na okraji Evropy a je skutečně jedním z nejdivočejších a přesto relativně bezpečných a dostupných koutů Starého světa.

Laponsko_mapa

Finské Laponsko je skutečně jen velmi řídce osídleným územím. Většina obyvatel žije v několika málo městech – jako je třeba Rovaniemi – a turistických střediscích. Narazit zde také můžete na kočovné původní obyvatele oblasti Sámy (neboli Laponce). Sámská kultura může být obecně jedním z hřebů vaší cesty. Samotní Sámové, na které nejčastější narazíte, jsou zde spíše placenou turistickou atrakcí.

Rovaniemi

.

Co je pro Sámy a celé Laponsko typické, je chov sobů. Tam, kde v jižnějších částech Finska u silnic narazíte na dopravní značky varující před losy, tak tam je v Laponsku varování před soby. Nebude trvat dlouho a jistě na nějaké narazíte, protože po celé oblasti se jich – zdánlivě – potuluje obrovské množství. Část z nich je volně žijících, ale velký podíl mají ti, kteří jsou chovaní lidmi. Sob se vyskytuje v subpolárních až polárních částech severní polokoule od Skandinávie přes celou Sibiř, Aljašku a sever Kanady až do Grónska. Zatímco euroasijská forma se označuje jako sob, v Severní Americe je druh znám pod názvem karibu.

sob

Co mě ale nejvíc na Laponsku zaujalo bylo, že testy uskutečněné v Rovaniemi – metropoli nejsevernější finské oblasti Laponska, uvádějí, že za rok je evidováno asi tři až pět tisíc nehod s podílem sobů. Ty jsou navíc prý smrtelnější pro zvířata než pro jezdce. Nyní Finové vyvinuli novou metodu, která by měla toto číslo snížit. Pokusně začali část těchto jelenovitých zvířat sprejovat svítivou barvou tak, aby byli v noci vidět.

sob_svitici_parohy

sob_svitici_parohy

Krom návštěvy několika zajímavých míst, jakými jsou například Rovaniemi či Inari, jsou cílem naprosté většiny cestovatelů Laponskem jeho národní parky. Najdete zde některé z těch největších v celém Finsku a můžete se do nich ponořit na skutečně dlouhé pěší výlety, během kterých se můžete toulat skutečnou divočinou. Z řady chráněných území v Laponsku v tomto vyniká zejména trojice národních parků Urho KekkonenLemmenjokiPallas-Yllästunturi

Urho Kekkonen_park

Máte rádi dobrodružství? Vydejte se na saních po Laponsku. Budete si každým okamžikem vychutnávat plnými doušky putování pohádkovou zimní krajinou, kdy v naprostém tichu uslyšíte jen štěkot psů a třpyt sněhu.  Romantiku v krystalické podobě naleznete v nejdivočejším finském národním parku Lemmenjoki. Zároveň se jedná o jednu z nejrozlehlejších divokých, převážně zalesněných, oblastí bez cest a lidského osídlení v celé Evropě. Nachází se v severním Laponsku při norské hranici, jihozápadně od známého jezera Inari.

psi_sprezeni

.


rosomak orel_zlaty

Divoký charakter parků potvrzuje stabilní populace medvědů, rosomáků a zlatých orlů.

.

Laponsko patří v Evropě mezi ty nejméně obydlené oblasti. V době kolem Vánoc sem však míří mnoho turistů – důvod je, že se Laponsko chlubí tím, že mezi jeho obyvatele patří i Santa Claus se svým sobím spřežením. V Laponsku sobi znamenali pro místní obyvatelstvo zdroj obživy, oblečení i část domácího vybavení a samozřejmě sobí spřežení pro transport. Nyní už se tolik pro přepravu nevyužívají. Narůstá zájem turistů si tuto atrakci vyzkoušet na vlastní kůži.

 Santa Claus

Podél řeky Lemmenjoki se nachází oblast, kde proběhla a v mírnější formě dosud probíhá zlatá horečka. Touto oblastí prochází populární značená treková asi 60 km dlouhá trasa s tábořišti a otevřenými útulnami. V mnoha částech Laponska se můžete setkat na každém kroku se stopami zlatokopecké činnosti. Rýžovací pánve, kožené váčky na zlato či šperky z pravých nuggetů patří k originálním suvenýrům Severu.  Pokud Vás toto zajímá, nezapomeňte navštívit muzeum zlata v Tankavaaře.

ryzovani_zlata

 .

Nezapomeňte se před cestou vybavit jazykovými znalostmi. I když se jiným jazykem než místním nářečím příliš nedomluvíte, ve velkých městech bude angličtina nutností.

.

Krásné zážitky v zemi polární záře Vám přeje jazyková škola Light Point.

 

 

.